Siemens Gamesa se spojila s Gas & Power a vytvořila Siemens Energy
Zaměření na energetický sektor
„Siemensu zůstane ve společnosti 35% podíl, který bude postupně snižovat (stále má však 67 % v samotné Siemens Gamesa). Sérií akvizic se tak z průmyslového konglomerátu stala spíše holdingová společnost, která zcela vlastní už jen divize Digital Industries, Smart Infrastructure a Mobility,“ komentuje vznik společnosti Siemens Energy analytik Patrie Ján Hladký.
Cílem divestice je snížit riziko společnosti Siemens AG kvůli o rostoucí poptávce po konvenčních energetických zařízeních a cenovému tlaku na větrné turbíny. Ceny větrných turbín klesly od začátku roku 2010 o 42 % a podle indexu cen větrných turbín agentury BloombergNEF výrobci turbín očekávají, že do roku 2025 poklesnou o dalších 9 %.
„Perspektivní oblastí růstu je jak zvýšení produkce energie z větrných a solárních elektráren, tak výroba vodíku a dekarbonizace. Společnost má v této chvíli tržní kapitalizaci nějakých 17 mld. EUR, což ji staví nedaleko za RWE a jeho 21 mld. EUR,“ doplňuje analytik Hladký.
V roce 2017 se Siemens Wind Power spojila se společností Gamesa Corp. a vytvořila společnost Siemens Gamesa, která se od té doby stala druhým největším výrobcem větrných turbín na světě, hned za společností Vestas Wind Systems. V oblasti větrných elektráren na moři je společnost Siemens Gamesa světovým lídrem, který bude pro projekty na moři v příštích pěti letech dodávat turbíny s celkovou kapacitou více než 13 GW.
Globální hráč v energetickém sektoru
Společnost Siemens Energy působí celosvětově v celém energetickém hodnotovém řetězci, včetně obchodu se službami. Společnost má po celém světě přibližně 91 000 zaměstnanců.
Mezi její výrobky patří plynové turbíny, parní turbíny, generátory, transformátory a kompresory. V oblasti větrných turbín je Siemens Energy díky 67 procentnímu podílu ve společnosti Siemens Gamesa Renewable Energy lídrem světového trhu s obnovitelnými zdroji energie.
Společnost Siemens Energy nabízí širokou škálu flexibilních, decentralizovaných energetických řešení, včetně vyvážení dodávky a poptávky energie pomocí bateriového uložiště nebo technologie power to-X pro výrobu vodíku. Ten je možné využít přímo nebo jako zelený zdroj pro další výrobu energie.
Společnosti GREEN Solar Herzogenrath GmbH a Siemens Energy letos připraví pro německé město Herzogenrath se 46 000 obyvateli ekonomicky životaschopný koncept bezemisní výroby energie se zajištěním dostupného financování od země Severní Porýní-Vestfálsko, federální německé vlády a podpory EU pro uhelné regiony.
Jaroslav Lahoda, ředitel Siemens Energy, s.r.o., k tomu doplňuje: „Je to první projekt takového rozsahu v Evropě a může být inspirací i pro města v České republice. I ta totiž dnes řeší strukturální problémy související s útlumem klasické fosilní energetiky, přechodem k bezemisní výrobě elektřiny a tepla, stejně jako k bezemisní dopravě a průmyslu a na to navázanou zaměstnanost.“