RWE zahájila výstavbu největší plovoucí solární elektrárně v Evropě
Sázka na unikátní technologii
V rámci projektu se využije nová technologie nizozemsko-norské firmy SolarDuck, která na speciálních pilířích dokáže nést solární panely ve výšce až 3 metrů nad hladinou moře. Půjde o první plovoucí solární farmu v Evropě na moři o výkonu 5 MWp.
Cílem projektu pod názvem Nautical SUNRISE OFPV je navrhnout, postavit a otestovat plovoucí solární systém na moři s využitím modulárního řešení společnosti SolarDuck. Na projektu je zajímavá nejen samotná technologie, ale také jeho integrace větrné farmy OranjeWind (Hollandse Kust West VII) společnosti RWE u západního pobřeží Nizozemska.
Náklady na realizaci celého projektu plovoucí fotovoltaiky na moři se odhadují 8,5 milionu eur. Většinu nákladů pokryje dotace z programu Horizon Europe ve výši 6,8 milionu eur. Za projektem stojí energetický gigant RWE, který technologii společnosti SolarDuck poprvé otestoval na hladině Severního moře u Ostende v Belgii v roce 2022.
Do současného projektu Nautical SUNRISE se zapojilo hned několik partnerů. Kromě energetických společností se jedná i o vědecké a výzkumné týmy několika univerzit.
„Tento projekt umožní společnosti SolarDuck posunout ekologickou hranici technologie a zároveň získat hluboké znalosti o ekologii a spolehlivosti řešení v praxi,“ říká Don Doogendoorn, CTO společnosti SolarDuck.
Další obří projekt
SolarDuck pracuje hned na několika dalších projektech plovoucích fotovoltaických elektráren. Největší z nich má mít výkon 120 MWp s tím, že bude součástí plovoucí větrné elektrárny o výkonu 420 MWp.
Samotná plovoucí solární elektrárna vznikne v Tarantském zálivu v Itálii. Ročně bude elektrárna po dokončení vyrábět více než 160 GWh solární energie.
Projekt umožní rozmístění fotovoltaických panelů ve značných výškách vln při zachování bezpečného pracovního prostředí pro přístup a údržbu a minimalizaci dopadu na životní prostředí. Kromě toho spolupráce přispěje také k využití komplementarity zdrojů větrné a solární energie.
Severní nebo jižní státy Evropy se zaměřují především na větrné farmy, jelikož místní moře nabízí velmi příznivé podmínky pro jejich funkci. Doplnkem větrných elektráren na moři se zřejmě budou stávat také plovoucí solární elektrárny. Největší světové plovoucí solární farmy se staví ve více tropických oblastech s výrazně vyšším slunečním svitem.