Rekordní cena solární energie: 0,0135 USD/kWh

Bezprecedentní pokles cen fotovoltaických technologií v posledních letech se pozitivně odráží na trvalém poklesu celkových cen na výrobu solární energie (LCOE). Vůbec nejnižší LCOE ve výši 0,0135 USD/kWh byla dosažena tento týden ve Spojených arabských emirátech v aukci na výstavbu obří solární elektrárny o výkonu 2 GW.

Zdroj: Abengoa Solar

Zdroj: Abengoa Solar

 

Nový rekord

 

V nedávné aukci na výstavbu obří solární farmy nedaleko Abú Dhabí investoři nabídli neuvěřitelně nízkou úroveň LCOE ve výši 13,50 USD za MWh. Pro srovnání ceny silové elektřiny na burze v Německu se pohybují na úrovni okolo 50 USD za MWh.

 

Této rekordně nízké ceny solární energie bylo dosaženo v rámci výstavby solárního parku Al Dhafra o výkonu 2 GW ve Spojených arabských emirátech (SAE). Vítěznou nabídku podalo konsorciem za účasti francouzské energetické skupiny Energie EDF, výrobce panelů Jinko Solar a fondu Arab Masdar.

 

Nejnižší cena solární energie na projektu Al Dhafra v SAE ve výši 13,50 USD za MWh tak pokořila předchozí rekord 16,40 USD za MWh, který byl dosažen v roce 2019 v rámci výstavby solární elektrárny v Portugalsku.

 

Nejlevnější zdroj energie

 

Očekává se, že výstavba velkých solárních farem přispěje k dosažení cíle stanoveného místní vládou Abú Dhabí, kterým je dosáhnout 50% podílu obnovitelné energie v energetickém mixu v SAD do roku 2030.

 

Rekordně nízká LCOE nebyla v této oblasti prvním rekordem. Již v roce 2018 konsorcium francouzské energetické skupiny Total a japonské skupiny Marubeni navrhlo velmi nízkou cenu (16,9 USD/MWh) pří výstavbě velké solární farmy o výkonu 800 MW v Kataru.

 

Rekordní nízké ceny sluneční energie v regionu Perského zálivu jsou dané zejména skvělým slunečním osvitem, a proto budou v jiných částech světa pravděpodobně nedosažitelné. Dalším důležitým předpokladem pro velmi nízké LCOE solární energie je také přístup k velmi levnému kapitálu, který snižuje investiční náklady.

 

„Tato cena ve výši 13,50 USD za MWh je téměř poloviční než cena dosažená v předchozí solární aukci, která se konala v Abú Dhabí před třemi lety. Je to jasný důkaz o tom, že solární energie je v současnosti nejlevnějším zdrojem,“ říká Othman Al Ali, CEO energetické společnosti Water and Electric Company z Adú Dhabí, která akcí na výstavbu solární parku Al Dhafra o výkonu 2 GW organizovala.

 

Po dokončení výstavby v roce 2022 má velká fotovoltaická elektrárna Al Dhafra dodávat energii pro cca 160 tisíc domácnosti ve Spojených arabských emirátech. Stane se tak největším projektem svého druhu na světě.