Rána na solár: Největší evropský výrobce panelů končí výrobu v Německu

Společnost Meyer Burger, největší evropský výrobce fotovoltaických panelů, oznámila smutnou zprávu. Kvůli turbulencím na trhu hodlá letos zavřít svoji továrnu na výrobu panelů v Německu a celou výrobu přesunout do USA. Toto oznámení znamená velkou ránu pro výrobu fotovoltaických komponentů v Evropě, což se mělo stát v blízké době prioritou Evropské unie.

Zdroj: Meyer Burger

Neudržitelná situace na trhu

Švýcarská společnost Meyer Burger byla dříve ve fotovoltaickém průmyslu známá jako dodavatel zařízení pro výrobu článků a modulů. V roce 2022 se společnost pustila do jejich vlastní výroby, když investovala do nových továren v Německu.

V současnosti je Meyer Burger největším evropským výrobcem fotovoltaických článků a panelů. Firma má vlastní gigatovárnu na výrobu panelů v Německu.

Minulý týden však přinesl šokující zprávu. Meyer Burger rozhodl, že přestane vyrábět fotovoltaické panely v Německu. Ve výrobě hodlá firma pokračovat dále, ale v USA.

„Vzhledem ke zhoršujícímu se tržnímu prostředí v Evropě není pokračování v plnohodnotné evropské výrobě solárních panelů prozatím udržitelné,“ uvedla společnost v tiskovém prohlášení.  V této souvislosti hodlá firma oznámila uzavření jednoho z největších závodů na výrobu solárních panelů v Evropě v německém Freibergu.

Pokud by k tomuto kroku skutečně došlo, pak již na začátku dubna 2024 by to znamenalo ztrátu pracovních míst pro přibližně 500 jejich zaměstnanců.

Společnost uvedla, že konečné rozhodnutí učiní do konce února, přičemž si ponechává otevřené dveře k přehodnocení svého plánu, pokud budou zavedena „dostatečná opatření k vytvoření rovných podmínek v Evropě, jako je například systém odměn za odolnost“.

Přesun výroby do USA

Firma již minulý rok začala stavět další nový závod na výrobu panelů v USA. Toto rozhodnutí je podporována příznivou průmyslovou politikou USA a daňovými pobídkami, které jsou součástí amerického zákona o snížení inflace (IRA).

V USA můžeme plně rozvinout naší technologii, která se těší značnému zájmu zákazníků,“ uvedl generální ředitel společnosti Meyer Burger Gunter Erfurt.

Na rozdíl od většiny současné čínské produkce panelů, které využívají články typu PERC, však Meyer Burger nabízí novou technologii typu Heterojunction/Smart Wire (HJT/SWCT). Podle expertů nezávislého německého Fraunhoferova institutu pro solární systémy (Frauhofer ISE) je tato technologie komerčně dostupná s tím, že  oproti tradičním panelům typu PERC má Meyer Burger nejméně 3-letý konkurenční náskok.  Na vývoji technologie HJT/SWCT pracovali vývojáři z Mayer Burger více než 15 let.

Podle Erfurta v současné době v USA probíhá rozšiřování podnikání společnosti podle plánu s náběhem výroby solárních panelů v Goodyearu, který by měla být zahájena ve druhém čtvrtletí roku 2024.

Ještě na počátku minulého roku společnost Meyer Burger plánovala v Německu vybudovat přibližně 3 GW nové roční výrobní kapacity. Nyní je tento záměr „torpédován“.