První obří solární elektrárna v Číně využívá perovskitové panely

Čínská společnost Three Gorges Renewables Group (Three Gorges) nedávno oznámila,  že část její obří fotovoltaické elektrárny o výkonu 2 000 MWp v čínském Vnitřním Mongolsku využívá perovskitové panely. Tato část elektrárny byla spuštěna do provozu na konci listopadu 2023, kdy byla připojena k síti.

Zdroj: Saule Technologies

První komerční elektrárny s perovskity

Jedná se o první solární elektrárnu na světě s výkonem v řádu několika GW, která využívá perovskitové moduly na komerční bázi. Připojená část elektrárny společnosti Three Gorges zahrnuje 11 200 perovskitových modulů s celkovým instalovaným výkonem 1 MW.

Nová perovskitová instalace se nachází v pouštní oblasti v drsném prostředí. Společnost TGRG plánuje shromáždit údaje o provozu a provést další analýzy pro použití perovskitových panelů v různých scénářích.

Vlastní výroba

Podle sdělení čínských medií nyní společnost Three Gorges připravuje dokonce vlastní výrobu perovskitových panelů. Společnost si již objednala výrobní zařízení pro zpracování perovskitových solárních článků, které si později hodlá použít pro výrobu perovskitových panelů.

Výroba perovskitových panelů má začít na počátku února 2024 ve dvou lokalitách v Pekingu a Tchien-ťinu, které vlastní společnost Three Gorges.

Již v červenci 2023 podepsala společnost Three Gorges smlouvu o výstavbě obří továrny na výrobu solárních panelů o kapacitě až 7 GW ročně se společnosti DAH Solar. Nová továrna umožní integrované zpracování křemíkových ingotů, waferů, článků a také panelů v čínském městě Jinzhong City.