Proč zdražují instalace fotovoltaických elektráren v Německu?

Německo hraje dlouhodobě klíčovou roli v rozvoji obnovitelných zdrojů energie (OZE), zejména to platí v oblasti fotovoltaiky. Díky významným investicím a progresivní vládní politice podporující rozvoj OZE si Německo získalo pověst světového lídra v této oblasti. V posledních  měsících se však na německém solárním trhu objevil znepokojivý trend – rostoucí ceny nových instalací.

Zdroj: E.ON

Až o 10% dražší soláry

Podle analytické společnosti EUPD Research se průměrné ceny fotovoltaických instalací pro rodinné domy v Německu ve druhém čtvrtletí roku 2023 oproti prvnímu čtvrtletí zvýšily o 10 % – na 1 557 eur za kWp. Tyto ceny jsou o 21,9 % vyšší než ve druhém čtvrtletí roku 2022, kdy činily 1 277 €/kWp.

Navzdory poklesu cen fotovoltaických panelů v letošním roce analytici EUPD Research v nadcházejících měsících výrazný pokles nákladů na instalace solárů neočekávají. Pro investory to znamená jediné- není tedy důvod odkládat investiční rozhodnutí v naději na nižší ceny.

 Obrázek: Ceny fotovoltaických systémů od 10 do 30 kilowattů  v Německu od roku 2019 do současnosti; zdroj: Výzkum EUPD Research

Kolik stojí fotovoltaika v Německu?

Běžnou referenční hodnotou pro fotovoltaické systémy v rodinných domech v Německu je fotovoltaická instalace o výkonu do 10 kW v kombinaci s baterií, jejíž kapacita rovněž nepřesahuje 10 kWh.

Tento typ instalace byl sestaven v různých kombinacích. V průzkumu mezi 100 instalatéry společnost EUPD Research zjistila, že ceny takových systémů se pohybují v průměru od 18 500 EUR do 45 500 EUR.

Co je rozhodující pro cenu fotovoltaik?

Skutečné ceny nových fotovoltaických elektráren v Německu do značné míry závisí na řadě faktorů. Patří mezi ně například to, zda je vyžadován nový elektroměr. Dále také záleží na výběru komponentů, zejména na instalaci hybridního střídače. Záleží také na regionu, ve kterém se dům nachází. Cenový rozdíl mezi jednotlivými instalacemi může činit až 20 %.

Cena samozřejmě závisí také na původu výrobků a typu záruk. Zejména v posledním roce se na trhu objevilo mnoho levnějších zařízení pro ukládání energie od dříve neznámých čínských výrobců. V důsledku toho minimální ceny klesly, ale průměrné a maximální ceny vzrostly.

U fotovoltaických panelů závisí cena mimo jiné na výkonu. Při stejném výkonu potřebují panely s vysokou účinností méně místa, takže na stejné ploše střechy vyrobí více elektřiny. To s sebou samozřejmě nese dodatečné náklady.

Cenové rozpětí baterií je rovněž široké, protože v jejich systémech hraje roli více funkcí. Baterie s funkcemi nouzového napájení (tzv. BackUp), které zohledňují předpověď počasí, bývají dražší.

Obecně by majitelé domů měli při porovnávání nových fotovoltaik hledět nejen na cenu. Mezi různými nabídkami by měli zvážit také daší faktory, jako jsou pozáruční servis, monitoring, zvýhodněné ceny za pojištění či provádění pravidelných revizí.