Proč by vláda měla snížit či zcela zrušit daň z elektřiny pro OZE o výkonu do 50 kWp?

Do sněmovny brzy zamíří novela energetického zákona. LEX OZE 2. Právě tato předloha má do Česka zavést legislativu na podporu komunitních projektů a sdílení vyrobené energie. Některým výrobcům však bude hrozit placení daně z elektřiny, zatímco jiným ne. Jak situaci efektivně vyřešit?

Zdroj: Wikipedia

Kde by mohla vláda ještě škrtat?

Na razantní boom obnovitelných zdrojů energie (OZE) v České republice stále čekáme. S výjimkou fotovoltaiky na střechách v posledních letech rozvoj OZE stagnoval. Nové větrníky přibývá v Česku stejně „jako šafránu“.

V oblasti OZE stále zaostáváme za světem a našimi evropskými sousedy. Stále máme nejméně dva roky zpoždění se zaváděním některých norem a předpisů, požadovaných od EU. Energetická krize a válka na Ukrajině mnoho překážek pro transformaci energetického trhu zbouraly, přesto by šlo stále pro rozvoj čisté a soběstačné výroby energie ledacos udělat a podpořit třeba malé výrobce obnovitelné elektřiny.

Jak situaci zlepšit?

Vláda nedávno představila tzv. Konsolidační balíček s návrhem řady úspor nebo daňových úprav. Podle doporučení advokátní kanceláře Doucha Šikola advokáti by rozvoji OZE mohla pomoci snížená či zcela zrušená daň z OZE pro zdroje do určité velikosti – např. do nedávno schválené hranice 50 kW jako zdroje, který se obejde bez energetické licence.

V opačném případě budeme řešit situaci, že majitelé malých fotovoltaických elektráren (FVE) do 50 kWp sice nebudou muset mít licenci, ale budou platit daň z elektřiny, na rozdíl od majitelů FVE do 30 kW, kteří jsou od daně osvobozeni.

V této souvislosti by pomohlo rozšířit v zákoně č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů (část 47, Čl. LXXIV, § 8, ods. 1, písm. a) osvobození od daně z elektřiny pro samovýrobu a zdroje do 50 kW na všechny obnovitelné zdroje.

Jedná se velmi jednoduché řešení. „Právě “v jednoduchosti je síla- zejména to platí i v legislativě,“ doporučují právní experti advokátní kanceláře Doucha Šikola advokáti.