Photon Energy uvedla do provozu další solární elektrárnu v Rumunsku  

Společnost s českými kořeny Photon Energy expanduje na rumunském fotovoltaickém trhu. Na počátku roku zde firma dokončila další fotovoltaickou elektrárnu (FVE ) o výkonu 3,9 MWp. 

Zdroj: Photon Energy

Další expanze

Photon Energy v Rumunsku připojila novou FVE o výrobní kapacitě 3,9 MWp.    Elektrárna se nachází v blízkosti obce Făget na  ploše o rozloze 6,6 hektareů a je vybavena celkem 7 280 FV moduly. Elektrárnu vlastní a provozuje k tomu účelu zřízená společnost, která je plně ve vlastnictví skupiny Photon Energy Group. 

Celková roční výroba elektrárny má činit přibližně 5,8 GWh, což odpovídá očekávaným tržbám ve výši přibližně 13,5 milionů korun v roce 2024 na základě současných forwardových cen elektřiny v základním zatížení v Rumunsku. 

Společnost v Rumunsku v první polovině roku uvede do provozu další čtyři elektrárny s celkovým výkonem 16,9 MWp. 

„Jsme nadšeni, že se portfolio našich vlastních elektráren v Rumunsku rozrostlo o dalších 3,9 MWp,“ uvedl Georg Hotar, generální ředitel Photon Energy Group. „Tento nejnovější přírůstek završuje rozšíření našeho portfolia v Rumunsku za rok 2023 na celkem devět elektráren s celkovým instalovaným výkonem 35,4 MWp, přičemž další čtyři elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 16,9 MWp uvedeme do provozu v následujících měsících letošního roku.“

Prodej pomocí PPA smluv

Na elektrárně se použily vysoce účinné bifaciální fotovoltaické moduly montované na jednoosých trackerech. Elektrárna bude dodávat čistou energii do sítě spravované společností E-Distribuție Banat.

Vyrobená elektřina se bude prodávat na trhu s energií – bez jakékoli státní podpory nebo smlouvy PPA o nákupu elektřiny s konkrétním odběratelem. Elektrárna má v roce 2024 vygenerovat výnosy ve výši 13,5 milionů korun, což je odhad společnosti, který vychází ze současných rumunských forwardových cen elektřiny v základním zatížení. 

Růst vlastního portfolia

Portfolio vlastních elektráren společnosti Photon Energy nyní zahrnuje 97 solárních elektráren s celkovým instalovaným výkonem 127,3 MWp.  

Společnost má v současnosti ve fází developmentu velké solární FV projekty s kombinovanou kapacitou přes 1,2 GWp v Austrálii a na klíčových trzích CEE, včetně asi 220 MWp v Rumunsku, z nichž celkem 16,9 MWp je v pokročilé fázi výstavby.   

Photon Energy poskytuje na rumunském trhu řadu služeb v oblasti fotovoltaiky, od developmentu, návrhu a výstavby velkých zdrojů, až po provoz a údržbu FV aktiv; provozuje velkoobchod s výběrovými FV komponenty a nabízí energetická řešení na klíč pro firmy i instituce.