Perovskitová revoluce ve fotovoltaice přichází z Polska?

Minulý týden zahájila komerční výrobu první továrna perovskitových panelů na světě v Polsku. Za projektem stojí startup Saule Technologies,  který založila vědkyně  Olga  Malinkiewiczová. Za své počiny na poli vývoje fotovoltaických technologie jí časopis Forbes označil za „polského Edisona“.

Zdroj: Saule Technologies

Historický milník

Společnost Saule Technologies podle některých expertů minulý týden učinila milník na cestě ke komercializaci perovskitů ve fotovoltaice. Nedaleko českých hranic ve Vratislavi spustila první výrobní linku, která umožní komerční výrobu perovskitových fotovoltaických panelů na světě.

Malinkiewiczová pracuje na revoluční technologii fotovoltaických panelů založených na vrstvě perovskitu, minerálu s výbornými polovodivými vlastnostmi, již déle než 7 let . V roce 2014 založila startup Saule Technologies, který nové technologie solárních panelů získal grant Evropské unie a později jej podpořil japonský miliardář Hideo Sawada.

Do startupu později investovali další investoři jako je Columbus Energy, který získal 20% podíl ve firmě. Dalším obchodním krokem společnosti Saule Technologies je vstup na burzu, aby získala kapitál pro další rozvoj.

Nadějná a levná technologie

Vědci se již dlouhou dobu snaží nahradit tradiční křemíkové solární panely novou levnější technologii, která by dále urychlila rozvoj  solární energetiky. Asi nejslibnější technologií jsou perovskity, které mohou být částečně průhledné a případně s křemíkovými panely mohou tvořit hybridní verze s vyšší účinností.

Perovskitové články jsou relativně mladá technologie, která byla vyvinuta v roce 2009 s účinností čtyři procenta. Už za dva roky vědci jejich účinnost zvedli na šestnáct procent, což u křemíkových trvalo celá desetiletí. V roce 2021 dosáhli vědci nového světového rekordu v účinnosti pervskitových článků ve výši téměř 23 % (pro srovnání tradiční křemíkové články existují déle než 60 let a jejich maximální účinnost dosahuje přes 25 %).

Tenké a průhledné panely z perovskitu by podle výzkumníků mohly vést k výrobě elektřiny za deset centů za watt – zatímco běžné fotovoltaické články nyní vyrábějí za cca 20 centů za watt.

Panely se budou tisknout

Nová technologie perovskitových panelů se bude vyrábět zcela jiným způsobem než tradiční křemíkové panely první a druhé generace, a to pomocí inkoustového tisku na speciálních tiskárnách. Díky tomu se proces výroby výrazně zjednoduší a zlevní oproti tradičním křemíkových panelům.

Nové perovskitové solární panely jsou navíc lehké, dají se ohýbat a hlavně můžou být i průhledné. Jejich váha velmi nízká- cca 1 kg/m 2. Toto představuje obrovský rozdíl oproti tradičním křemíkovým krystalickým panelům, které váží v cca 10 kg/m 2.

Jak nedávno uvedl generální ředitel společnosti Saule Technologies Piotr Krych nová výrobní linka dokáže vyrábět fotovoltaické panely o velikosti  do 1 m2, ale bude možné vytvářet i větší panely na rolích, a to až do velikosti několika desítek m2. Plánovaná výrobní kapacita na jednu linku je 80-100 MW/rok.

Maximální účinnost panelů je  20 % (zatím není nezávisle ověřeno). Společnost Saule Technologies zároveň ujišťuje, že se jí podařilo snížit rychlou degradaci účinnosti, která byla dosud jednou z hlavních překážek komerčního využití perovskitů ve fotovoltaice.

Nové aplikace

Díky flexibilitě mohou být perovskitové panely  nainstalovány na v podstatě jakýkoliv objekt či materiál. Ať už je to notebook, telefon, auto, dron, kosmická loď, ciferník chytrých hodinek nebo záda telefonu. To otevírá úplně nové možnosti využití pro solární fotovoltaiku.

Podle generálního ředitele společnosti Saule bude jím vedená společnost v letošním roce komercializovat perovskitové články v několika oblastech. První uplatnění najdou jako BIPV – články budou aplikovány na nově postavené kancelářské budovy a jejich skleněné fasády.

Dále firma plánuje novou technologii rozvíjet jako BAPV – články budou aplikovány na fasády stávajících budov pomocí produktu „“Light Breaker“, který má tři klíčové funkce: solární regulace, tepelná izolace, generuje elektřinu.

V neposlední řadě hodlá Saule Technologies nabízet pervoskitové panely  v oblasti elektromobility jako tzv. CarPorty či ScooterPorty. Jedná se o moderní nabíjecí přístřešky pro auta, kola, koloběžky, elektrokoloběžky.

V praxi se již perovskitové panely testují na budovách společnosti Skanska od roku 2019. Právě Skanska vlastní licenci na distribuce této technologie v několika zemích Evropy. Výrobu perovskitových panelů si můžete prohlédnout na níže uvedeném videu.

https://youtu.be/y59FXm3cih4