Papež František: Seberme odvahu opustit fosilní energetiku

Nejvyšší představitel Katolické církve důrazně varuje před klimatickou změnou a prosazuje čistou energetiku. To je také důvod, proč Papež František zásadně jezdí elektromobilem a ve svých projevech nabádá k přechodu na obnovitelné zdroje energie (OZE).

Zdroj: Cirkev.cz

Výzva k ukončení závislosti na fosilních palivech

Již v roce 2018 vyzval papež František šéfy ropných spolčeností, aby přešli na obnovitelné zdroje. Pokud tak neučiní, hrozí podle něj, že klimatická změna zničí lidstvo.

„Civilizace potřebuje energii, ale energie nesmí ničit civilizaci,“ řekl tehdy svatý otec. Podle něj totiž představuje klimatická změna epochální výzvu. Lidstvo ji podle jeho slov může zvládnout jen, pokud zavede takové zdroje energie, které pomáhají snižovat znečištění, zmírní chudobu a podpoří sociální spravedlivost.

Další výzvy

Minulý týden Papež František během návštěvy italského Assisi, rodiště jeho jmenovce svatého Františka, znovu vyzval k „odvaze“ opustit fosilní paliva. Posteskl si rovněž, že starší generace nevědí, jak ochránit planetu a zajistit mír.

Papež František během návštěvy italského Assisi, rodiště jeho jmenovce svatého Františka, vyzval k „odvaze“ opustit fosilní paliva.

„Nyní nastal čas pro novou odvahu opustit fosilní paliva, aby se urychlil vývoj zdrojů energie s nulovým či pozitivním dopadem,“ řekl František. „Naše generace vám zanechala bohaté dědictví, nicméně nevíme, jak chránit planetu a zajistit mír,“ dodal.

Během svého projevu si Papež František rovněž posteskl, že starší generace neví, jak ochránit planetu a zajistit mír, uvedla agentura AP. Zakladatel františkánského řádu František z Assisi je patronem chudých, zvířat a přírody.

Během sobotní krátké návštěvy města ve střední Itálii František promluvil k asi tisícovce mladých lidí, z nichž někteří byli mladí ekonomové. Další pracovali například pro start-upy zaměřené právě na ochranu životního prostředí.