Obchodní centrum Futurum pokryje část své spotřeby ze solární energie

Zdroj: KRAJIczech s.r.o.

Zdroj: KRAJIczech s.r.o.

Návratnost investice do sedmi let

Obchodní centrum Futurum v městské části Brno-jih prochází v současné době rekonstrukcí, jejíž součástí je kromě rozšíření plochy a dalších stavebních úprav také instalace střešní fotovoltaické elektrárny. Celkem 1170 monokrystalických fotovoltaických panelů, dohromady o výkonu 386,1 kWp, bude zajišťovat část energetické spotřeby centra a obchodů v něm, čímž pomůže k částečnému přechodu na obnovitelné zdroje energie.

Návratnost investice je počítána zhruba na sedm let. Průměrná roční produkce bude přes 400 MWh, což pokryje přes 10 procent roční spotřeby elektřiny nákupního centra. V nejteplejších měsících roku by průměrná denní produkce měla být až 1820 kWh. To je v tomto období výhodné zejména kvůli používání klimatizace, která spotřebu elektřiny značně zvyšuje.

„Získávání obnovitelné energie pro provoz obchodních center z vlastních zdrojů je přitom možnou cestou, jak vysokou spotřebu nákupních center snižovat, a přitom omezit produkci emisí. Budeme rádi, když naše obchodní centrum bude v tomto sloužit jako vzor pro ostatní nákupní centra a retailové parky,“ říká výkonný ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý.

Modernizace s důrazem na snižování emisí CO2

Společnost tak ukazuje, že udržitelné chování je pro ni jednou z priorit a podepsané Memorandum o snižování emisí CO2 s městem bere zcela vážně. Modernizace, jejíž ukončení plánuje Trikaya na první polovinu příštího roku, znamená pro OC Futurum kromě nižších emisí také příchod nových nájemců.

„Vedle stávajících obchodů, mezi které patří například Gate, Pepco, Alpine Pro, Takko nebo Kanzelsberger, se zákazníci mohou těšit na dm drogerii, která se do obchodního centra vrací po několika letech. Velkým lákadlem bude také prodejna Sinsay zaměřená zejména na mladé nebo obchod s chovatelskými potřebami Super Zoo,“ doplňuje marketingová manažerka OC Futurum Kristýna Vobecká. Prodejna Sinsay bude přitom první otevřenou prodejnou této značky v Brně.

Obchodní centrum je po celou dobu rekonstrukce částečně otevřeno a již nyní mohou zákaznici vidět nově vznikající fasádu centra, která bude díky oranžovo-červenému ladění nepřehlédnutelná.

Projekt Pořízení fotovoltaické elektrárny o výkonu 386,1 kWp k pokrytí vlastní spotřeby obchodního centra FUTURUM v Brně byl spolufinancován Evropskou unii z Evropského fondu pro regionální rozvoj – Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.