Potvrzený rekord: Cena solární energie v Portugalsku klesla téměř na 1 cent za kWh

Podle sdělení portugalského deníku Expresso padl nový rekord v ceně solární elektřiny. Korejský výrobce panelů Hanwha QCells v rámci poslední aukce v Portugalsku podal nabídku na výstavbu 300 MWp solární farmy s cenou ve výši 0,01114 €/kWh. Jedná se o nižší cenu než nabídlo konsorcium společnosti EDF a JinkoPower na výstavbu obří 2 GW solární farmy letos v dubnu v Abu Dhabí. Oficiální výsledky aukce již potvrdily portugalské úřady

Zdroj: Conergy

Zdroj: Conergy


Obrovský úspěch

Portugalsko se díky skvělému osvitu a legislativě podporující aukce na výstavbu velkých solárních elektráren stává jedním z nejatraktivnějších fotovoltaických trhů v Evropě.

Až doposud bylo dosažena nejnižší cena na výrobu solární energie ve výši 0,0135 USD/kWh ve Spojených arabských emirátech v aukci na výstavbu obří solární elektrárny o výkonu 2 GW. K tomu došla na konci dubna letošního roku. Vítěznou nabídku podalo konsorciem za účasti francouzské energetické skupiny Energie EDF, výrobce panelů Jinko Solar a fondu Arab Masdar.

Tento rekord však neměl dlouhého trvání. Podle dosud neoficiálních informací se v srpnové aukci na výstavbu 700 MW nových solárních elektráren v Portugalsku dostala jedna nabídku na hodnotu ve výši 0,01114 €/kWh ($0,0132/kWh).

Nečekaný rekord

Dosažená nejnižší cena 0,01114 €/kWh představuje nečekaný úspěch solární energetiky, která tak potvrdila své prvenství nejlevnějšího zdroje energie.

Rekordní nízké ceny sluneční energie jsou typické v regionu Středomoří, kde jsou dané zejména skvělým slunečním osvitem, a proto budou v jiných částech světa pravděpodobně nedosažitelné. Dalším důležitým předpokladem pro velmi nízké ceny solární energie je také přístup k velmi levnému kapitálu, který snižuje investiční náklady. Úspěšné firmy v portugalské aukci mají garantované ceny vyrobené energie na dobu 15 let.

Oba tyto předpoklady Portugalsko splňuje a spolu se sousedním Španělskem se tyto trhy stanou v následujících letech k nejrychleji rostoucím v Evropě. Pro srovnání v první podobné aukci před rokem se nejnižší cena solární energie v Portugalsko dostala na hladinu 0,0147 €/kWh. Za necelý rok tak ceny solární energie v aukcích poklesly o více než 30 %.

Podle portugalského ministra energetiky Joao Galamby solární aukce pomáhají vytvořit nové pracovní místa přispívají ke snížení cen elektřiny. Díky aukcím tak daňoví poplatníci v Portugalsku ušetří více než 550 milionů € během následujících 15 let.