Největší evropská továrna na baterie bude využívat komponenty z České republiky

Brněnská společnost ABB oznámila, že bude realizovat největší dodávku produktů nízkého napětí ve své historii. Za 250 milionů korun je dodá do obří továrny na lithium-iontové bateriové články pro švédskou společnost Northvolt.

Zdroj: Northvolt

Zdroj: Northvolt

 

Důležitý stavební prvek pro bateriovou gigatovárnu

 

Spolehlivá a efektivní síť pro distribuci energie je důležitým stavebním blokem výstavby největší a nejmodernější evropské továrny na lithium-iontové bateriové články, kterou chce společnost Northvolt postavit ve Skellefteå na severu Švédska.

 

ABB bude pro tento projekt zajišťovat infrastrukturu pro dodávky energie z místní sítě přímo do výrobních provozů. Energetická síť bude uváděna do provozu postupně od roku 2021, kdy by měla být výroba článků podle plánu zahájena. Konkrétně brněnská divize společnosti ABB se na tomto ambiciózním projektu podílí dodávkou rozvaděčů nízkého napětí.

 

„Jednalo se nestandardní řešení upravené zákazníkovi na míru. Naše rozvaděče budou rozvádět elektřinu v nových výrobních halách a budou sloužit k napájení strojů a infrastruktury, jako je osvětlení nebo teplo,“ informuje Jiří Potěšil, generální ředitel brněnského závodu ABB.

 

Nejzelenější bateriová továrna na světě

 

Haly elektrárny s rozvaděči od ABB budou v provozu od roku 2021 a měly by vyrábět historicky nejekologičtější lithiové baterie určené pro elektromobily předních evropských výrobců automobilů. ABB tak tímto způsobem přispívá k redukci uhlíkové stopy a podporuje rozvoj elektromobility.

 

„Northvolt je pro ABB strategicky významným zákazníkem a partnerem. Je proto velmi důležité, že ABB tuto společnost podporuje při vytváření „nejzelenější“ lithiové baterie na světě. Výstavbu továrny na bateriové články ve Skellefteå považujeme za milník na cestě ke společnosti, která nevyužívá fosilní paliva,“ dodává Potěšil.

 

ABB již v minulosti získala několik objednávek na zařízení pro automatizaci a dodávku energie pro vývojové centrum a továrnu Northvolt Labs ve švédském Västerås, kde byla zahájena výroba na konci roku 2019.

 

Produkce ve výši až 32 GWh ročně

 

Podle sdělení managementu společnosti Nortvolt má zpočátku nová gigatovárna produkovat 16 GWh (gigawatthodin) kapacity baterií ročně. Výroba bateriových článků se má zahájit v roce 2021.

 

Po úplném dokončení továrny se výrobní kapacita zvýší na dvojnásobek, tedy až 32 GWh ročně v celkovém součtu kapacity vyrobených baterií. Stavět se má začít ve městě Skellefteå v srpnu 2020 s finančním přispěním Evropské unie a s podporou silných hráčů jako je Siemans, ABB, Vattenfall, BMW či Volkswagen.

 

Záměrem Northvoltu přitom není pouze vyrábět baterie ve velkých objemech, ale také klást velký důraz na udržitelnost. Startup v roce 2016 vznikl jako platforma pro vytvoření nejzelenější baterie na světě, takže musí být recyklovatelná a musí co nejvíce minimalizovat svůj dopad na životní prostředí. Automobily a jiná vozidla pak nemají být zdaleka jedinými zákazníky – ve švédské továrně mají vznikat akumulátory třeba i pro domácnosti nebo pro integraci do samotné elektrické sítě.