Největší bateriové úložiště na Slovensku pomocí umělé inteligence autonomně řídí nabíjení a vybíjení baterie

První smart bateriové řešení svého druhu na Slovensku a v okolních zemích bylo po úspěšném testovacím měsíci uvedené do provozu minulý týden v průmyslovém parku v Senci. Velkokapacitní baterie brAIn s kapacitou 432 kWh byla vyvinutá slovenskou firmou a řídí ji umělá inteligence.

Zdroj: Fuergy

Zdroj: Fuergy

 

 

Co přesně umí nová baterie?

Hlavní úlohou smart bateriového řešení je, zjednodušeně řečeno, nabíjet baterii v době, kdy je elektřiny v síti přebytek, tedy je levná, a využívat ji v době drahých špiček, kdy je jí nedostatek. Zároveň tím pomáhá eliminovat výkyvy v napětí a stabilizovat přenosovou soustavu.

Službu, kterou dosud nabízely pouze elektrárny nebo teplárny, a která se promítá i do konečné ceny pro samotné spotřebitele, nabízí už i baterie brAIn. Dodavatelům elektrické energie tak snižuje náklady, nahrazuje fosilní zdroje energie a šetří také finanční prostředky celé slovenské přenosové soustavě.

Na Slovensku pracuje s tímto řešením technologická společnost FUERGY. Na projektu prvního smart bateriového řešení spolupracovala s dodavatelem elektrické energie G&E Trading, který zároveň i celou investici zafinancoval.

„Ceny elektrické energie před pandemií covid-19 neustále rostly. Bez zásadních změn v elektroenergetice bude po obnovení ekonomiky tento trend pokračovat. Proto jsme hrdí, že se už i na Slovensku můžeme pochlubit moderním bezemisním řešením pro vícero problémů, které momentálně brzdí naši energetiku,“ vyjádřil se Radoslav Štompf, výkonný ředitel FUERGY.

Prvním je logistický sklad v Senci

První budovou, jejíž spotřeba energie je regulovaná baterií, se stalo sídlo a sklad logistické společnosti Gebrüder Weiss v průmyslovém parku Prologis v Senci.

Partnerem instalace je i společnost PPA Power DS, správce lokální distribuční sítě pro tento park. Zodpovědnost za instalaci a ovládání baterie přebrali partneři moderní energetiky – FUERGY a G&E Trading.

Pomáhá i umělá inteligence

Všechny použité technologie a software baterie brAIn jsou od základu vyvinuté technologickou společností. Systém brAIn by FUERGY se s pomocí umělé inteligence učí o energetickém řízení budovy.

Získané údaje s daty z externích zdrojů a predikcemi vyhodnocuje, rozhoduje se, a následně autonomně řídí nabíjení a vybíjení baterie, případně lokálně vyrobenou energii, například z fotovoltiky.

Díky IoT (z angl. Internet of Things) funkcionalitě umí ovládat i energeticky náročné zařízení zákazníka tak, aby byl jejich provoz co nejlevnější. Odběrné místo dokáže také chránit proti výpadkům proudu, zabránit překročení rezervované kapacity a spolu s jalovým výkonem ji pomáhá pro odběrné místo i snížit.

Budoucnost energetiky?

Smart baterie je možné přepojit i virtuálně. Dosažený kumulativní efekt má potenciál pomáhat soustavě v mnohem větším měřítku. Dokonce ani cíl Evropské unie zvyšovat podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie už nemusí představovat hrozbu.

Naopak, vyrobená zelená energie může být využívaná maximálně efektivně, bezpečně a bez zbytečných ztrát.