Na Slovensku se již nepočítá s prodloužením podpory pro velké solární elektrárny

Slovenský stát již neprodlouží podporu velkým fotovoltaickým elektrárnám (FVE) postaveným před 10 let v době solárního boomu. Uvedl to minulý týden státní tajemník ministerstva hospodářství Karol Galek na energetické konferenci Smart NRG Forum.

Zdroj: QCells

Zdroj: QCells


Konec podpory

Slovenským FVE po patnácti letech od uvedení do provozu skončí provozní podpora, kterou platí každý odběratel elektřiny ve svých fakturách, v roce 2024. „Energetickým zdrojům, kterým skončí podpora a mají prakticky nulové provozní náklady se podpora již dále nebude prodlužovat,“ řekl na online energetické konferenci Smart NRG Forum státní tajemník ministerstva hospodářství Karol Galek.

Státní tajemník Galek na konferenci nevyloučil zavedení podpory pro nové obnovitelné zdroje na Slovensku. Předseda představenstva energetické distribuční společnosti ZSE Energia Juraj Krajcár však rozhodně odmítl znovu poskytovat podporu, která byla v minulosti nastavena pro velké FVE.

„Nevidím důvod, abychom se nyní bavili o jakékoli podpoře pro nové zdroje,“ řekl na konferenci Krajcár. Poukázal přitom na paroplynovou elektrárnu v Malženicích, která vyrábí elektřinu z plynu bez žádné podpory.

Nové formy podpory

Předseda Slovenského energetického regulačního úřadu Andrej Juris je přesvědčen, že v podporách pro energetické zdroje  je nutné udělat pořádek.

„Do budoucna se připravují nové formy podpory zelených zdrojů, které nebudou mít zásadní dopady na ceny energií,“ konstatoval na konferenci Smart NRG Forum Juris.

Slovensko mělo letos na přelomu dubna a května pořádat historicky první aukci na podporu pro obnovitelné zdroje energie (OZE), a to včetně FVE. Nakonec však  plánovanou aukci zrušilo.

Důvodem byla koronovirová epidemie, která by podle slovenského Ministerstva hospodářství, mohla způsobit znevýhodnění některých zájemců o podporu. Dle oficiálního vyjádření ministerstva byla cílem aukce co nejnižší cenová nabídka ze strany zájemců o podporu, což by pandemická situace mohla znemožnit. Rovněž by mohlo dojít ke znevýhodnění některých zájemců, především kvůli současným omezeným možnostem doručování příslušných dokumentů.