Místo v Česku postaví Číňané novou gigatovárnu na baterie na Slovensku

Slovensko se brzy změní v bateriovou velmoc. Jeden z největších světových výrobců baterií, čínská společnost Gotion High-Tech (dále jen „Gotion“) oznámil, že postaví obří továrnu na baterie v Šuranech v okrese Nové Zámky na jihu Slovenska. Její kapacit má dosáhnout v první fázi 20 GWh a později až 40 GWh baterií ročně.

Zdroj: Inobat Auto

Obří investice

Slovenská vláda tento týden podepsala memorandum o porozumění se společností Gotion InoBat Batteries. Díky tomu čínský investor Gotion na jihu Slovensku postaví novou gigatovárnu na baterie. Podle sdělení firmy bude výroba zahájena v roce 2026 a vznikne tak 1 500 nových pracovních míst.

Podle sdělení slovenského Ministerstva hospodářství vznikne nový závod na výrobu baterií pro elektromobily na ploše 65 hektarů a jeho výrobní kapacita bude v první fázi 20 gigawatthodin, přičemž v budoucnu má potenciál dosáhnout kapacity až 40 gigawatthodin.

„Učinili jsme první zásadní krok, kterým společně deklarujeme, že máme zájem na další spolupráci, že budeme na této investici velmi intenzivně pracovat,“ uvedla ministryně hospodářství Denisa Saková (VV-SD).

Partnertsví s čínským gigantem

Nová investice představuje společný podnik slovenské společnosti Inobat, za kterou stojí podnikatel Marián Boček, a čínské společnosti Gotion. Předběžnou dohodu o společném podniku pod názvem Gotion InoBat Batteries (GIB) na výstavbu gigafactory podepsaly obě společnosti v září.

Čínský gigant Gotion má 14 velkých továren na baterie v Asii a osm výzkumných a vývojových center po celém světě. Nyní se Gotion chystá se expandovat do Evropy, Afriky a na Blízký východ.

Na počátku září získala společnost Gotion 25% podíl ve slovenském start-upu InoBat, který už několik let vyvíjí nový typ baterií pro elektromobily a připravuje jejich výrobu na Slovensku. Inobat Auto byla jeho první velkou investicí do evropského startupu.

Cílem nového společného podniku GIB je vytvořit do roku 2025 novou výrobní kapacitu baterií o kapacitě 100 GWh. Společnost Gotion High-Tech je jedním z největších světových bateriových konglomerátů a je výhradním dodavatelem baterií pro elektromobily značky Volkswagen mimo Čínu. Společnost GIB mezi své investory počítá těžební konglomerát Rio Tinto, indického výrobce baterií Amara Raja nebo americkou firmu Ideanomics, která se zaměřuje na urychlení komerčního zavádění elektromobility.

Velká prohra pro Česko

Nová investice společnosti Gotion na Slovensku představuje projekt v hodnotě  několika miliard eur. O tuto investici kromě vítězného Slovenska bojovala i Česká republika a Polsko.  Nakonec se čínský Inobat rozhodl pro Slovensko a partnerství s firmou Inobat.

Jedná se o první hospodářský úspěch nové slovenské vlády pod vedením Roberta Fica. Slovenská vláda se zavázala poskytnout investorovi dotace v blíže nespecifikované výši, a také mu poskytnout společnosti pozemky a zajistit připojení k elektrické síti.

Milník pro Slovensko

Vznik nové gigatovárny na baterie je průlomový pro Slovensko, které je silně závislé na automobilovém průmyslu, jenž tvoří až 12 HDP místní ekonomiky.

„Příchod zahraničních investic, tvorba pracovních míst, transfer technologií a příliv kapitálu do země jsou proto přímým potvrzením vzájemné důvěry mezi vládou a investory,“ řekl  premiér Fico ve středu po podpisu memoranda o porozumění s čínským investorem Gotion.

Li Zhen, předseda představenstva společnosti Gotion High-Tech, doufá, že Slovensko bude v budoucnu světovým lídrem nejen ve výrobě automobilů na obyvatele, ale také ve výrobě baterií na obyvatele.

„Dokončení továrny na výrobu baterií bez uhlíkové stopy významně urychlí proces udržitelného rozvoje v Evropě a přispěje k nové globální energetické transformaci,“ dodal Li Zhen.