Maďarská fotovoltaika v posledních letech zaznamenala prudký růst
Zdroj: Fronius
Nová pravidla pro připojování
Na začátku května letošního roku na rychlý nárůst zájmu o FVE zareagoval maďarský operátor elektrické přenosové soustavy MAVIR, který změnil pravidla pro připojování nových solárních zdrojů.
V obecné rovině rozvoj intermitentních zdrojů přináší i příležitosti pro české inovativní firmy zabývající se řízením energetických soustav. Podle údajů MAVIR připadají zhruba dvě třetiny instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren na velké solární parky s kapacitou vyšší než 50kW a zbylá jedná třetina na menší elektrárny.
Na začátku května zareagoval operátor maďarské elektrické přenosové soustavy MAVIR, který zrušil volnou alokaci pro připojení nových solárních projektů k elektrické síti (respektive nastavil volnou kapacitu na nulu). Veškeré žádosti o připojení k síti tak nyní musí být podávány v rámci individuálního režimu.
Dle prohlášení na stránkách MAVIRu neznamenají nová pravidla zastavení rozvoje solární energetiky v Maďarsku, nýbrž to, že je třeba synchronizovat rychlý růst kapacity solárních zdrojů se stavem infrastruktury a odolností systému.
Zájem firem o fotovoltaiku
Díky rostoucí produkci elektřiny z fotovoltaických panelů začalo docházet i k situacím, kdy se z Maďarska, které je jinak v pozici výrazného dovozce elektrické energie, stává v období silného slunečního svitu krátkodobý vývozce.
Solární energetiku využívají v Maďarsku i velké výrobní firmy, příkladem může být výrobní závod německé firmy Audi v západomaďarském Györu, kde byl na střeše závodu postaven solární park o velikosti 160 tisíc m2, který byl v době svého vzniku největším střešním solárním parkem v Evropě.
Dalším příkladem je německá automobilka BMW, která oznámila, že její nový výrobní závod na výrobu elektromobilů ve východomaďarském Debrecínu bude poháněn pouze elektřinou z obnovitelných zdrojů.
Autor: Petr Michálek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Budapešti