LEX OZE 2 bude znovu projednávat Sněmovna na svém dnešním jednání

Výbor pro životní prostředí Sněmovny podpořil minulý pojistku pro sdílení elektřiny v rámci novely energetického zákona, které se přezdívá „LEX OZE 2. Cílem novely je podpořit sdílení energie. Poslanci tak zabránili distributorům neúměrně protahovat začátek sdílení elektřiny.

 

Zdroj: Asociace komunitní energetiky

Nové pozměňovací návrhy

Poslanci a poslankyně Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny minulý týden projednali pozměňovací návrhy k novele energetického zákona, tzv. LEZ OZE 2. Navrhli plénu Sněmovny vložit do zákona pojistku, která brání distributorům neúměrně protahovat začátek sdílení elektřiny.

Tento pozměňovací návrh reaguje na velmi rizikový návrh Hospodářského výboru, který by mohl vést ke zdržení sdílení elektřiny i o několik let. Na výboru však kvůli ODS, ANO a SPD bohužel neprošlo odstranění bariéry pro komunitní projekty obnovitelných zdrojů iniciované obcemi. 

Poslanci a poslankyně podpořili návrh poslance Davida Šimka (KDU-ČSL), který do zákona doplňuje lhůru maximálně 9 měsíců na předložení Řádu Energetického datového centra (EDC). Pozměňovací návrh tak reaguje na návrh odhlasovaný před dvěma týdny na Hospodářském výboru, který říká, že sdílet elektřinu nelze, dokud není Řád vydán.

Bez přijetí pozměňovacího návrhu Výboru pro životní prostředí by zákon distribučním firmám – které budou EDC provozovat – nedával k předložení Řádu žádnou lhůtu. Pokud by se tak rozhodly, mohly by na tomto detailu blokovat desítky projektů, které se už dnes na sdílení chystají.

Výbor naopak nepodpořil v hlasování další pozměňovací návrh poslance Šimka, který napravuje nesmyslné omezení hlasovacích práv obcí v energetických společenstvích, což by v praxi odrazovalo obce od iniciování projektů komunitní energetiky se zapojením místních občanů či podnikatelů.

Pro potřebnou opravu zákona hlasovala předsedkyně výboru Jana Krutáková (STAN), poslanci KDU-ČSL Šimek a Smetana, poslankyně Klára Kocmanová (Piráti) a poslanec Jan Bureš (ODS). Návrh však neprošel, neboť jej nepodpořili ostatní poslanci ODS ani poslanci ANO a SPD. 

Druhé čtení

Novela LEX OZE 2 dnes míří do druhého čtení během jednání poslanecké sněmovny. Zásadním pozitivem novely je velmi podrobná právní úprava komunitní energetiky.

LEX OZE 2 obsahuje vylepšenou definici sdílení elektřiny, konkretizuje vztahy mezi účastníky trhu a nastavuje jim všechna důležitá práva a povinnosti. Návrh zákona rovněž specifikuje, která prováděcí ustanovení musí být přijata, aby novela mohla nabýt účinnosti od 1. 1. 2024.

Pokud bude LEX OZE 2 schválen po dlouhých peripetiích jeho přípravy ještě letos v Parlamentu, pak se občané a obce už od poloviny příštího roku budou moci  začít sdílet elektřinu o OZE.