Kvůli pirátům v Rudém moři brzy zdraží solární panely

Krize v Rudém moři, kde jemenští piráti už týdny útočí na obchodní lodě, výrazně komplikuje a prodražuje námořní dopravu z Asie do Evropy. Podle analytiků se může situace brzy promítnout i do růstu velkoobchodní cen fotovoltaických panelů v následujících týdnech letošního roku 2024.

 

Zdroj: Wikipedia

Ceny komodity zatím stagnují

Podle údajů cenového indexu velkoobchodních cen fotovoltaických panelů společnosti OPIS,  která patří do skupiny společnosti Dow Jones company, ceny fotovoltaických panelů na počátku letošního roku stagnují na největším světovém trhu v Číně.

Ceny monokrystalických článků PERC M10 a G12 v Číně se v prosinci 2023 snížily na úroveň 0,0452 USD/Wp až 0,0462 USD/Wp. U TOPCon článků typu M10 ceny poklesly na 0,0584 USD/Wp. Celkově ceny panelů poklesly v průběhu roku 2023 až o 50%.

Neblahý účinek pirátů

Útoky jemenských pirátů nutí čím dál více lodí objíždět Afriku při dopravě zboží z Asie do Evropy. Počet příjezdů do Adenského zálivu mezi 22. a 26. 12. poklesl o 87 % v případě kontejnerových lodí, tankerů s plynem o 30 % a automobilových lodí o 25 %.

Objíždění Afriky trvá o 25 % déle než Suezským průplavem, což zvyšuje náklady a odrazí se i ve zpoždění dodávek. Cena za kontejner z Asie do Evropy se může  podle expertů brzy až ztrojnásobit oproti minulému roku.

Bezpečnostní situace v Rudém moři mnohem více vyhrotila na počátku ledna. V této souvislosti mezinárodní námořní organizace (IMO) v uvedla, že nejméně 18 námořních dopravců už své lodě přestalo posílat přes Rudé moře a z bezpečnostních důvodů posádkám nařizují delší trasu, a sice kolem mysu Dobré naděje na jihu Afriky.

Aby se námořní dopravci vyhnuli útokům jemenských Húsíů, kteří mají podporu Íránu, v posledních týdnech už odklonili plavidla s nákladem zboží celkem za více než 200 miliard dolarů (asi 4,5 bilionu Kč). Globální obchod se podle manažerů logistických firem proto ocitl v dokonalé bouři – prakticky denně se zvyšují sazby za přepravu, objevují se dodatečné poplatky a různé příplatky, čas dodání zboží se protahuje a hrozí, že výrobky určené k prodeji na jaře a v létě dorazí do obchodů pozdě.

První varování

Sezonní pokles trhu na počátku roku a nadcházející svátky v Číně způsobily skutečnost, že někteří přední výrobci waferů a článků omezují výrobu. Wafery (tj.křemíkové plátky) a články jsou základní komponenty pro výrobu solárních panelů.

Na současnou situaci na trhu v Číně a také s ohledem na zdražení dopravy mezi Asii a Evropou již reagují první výrobci v Číně, kteří začali zvyšovat velkoobchodní ceny panelů pro dodávky od února 2024.

Kumulace těchto dvou vlivů znamená pro evropské zákazníky, že se zřejmě dočkají výraznějšího zdražení solárních panelů v blízké budoucnosti.