Kvůli nákladové inflaci bude v roce 2022 ohroženo až 50 GW solárních elektráren

Většině obřích fotovoltaických projektů, které jsou plánované na rok 2022, hrozí zpoždění či zrušení. Příčinou je extrémní zdražení fotovoltaických komponentů a také nákladů na lodní dopravu z Číny do Evropy či USA.

Zdroj: Rystad Energy

Zásadní dopady na fotovoltaický průmysl

Podle nedávno publikované analýzy společnosti Rystad Energy vzrostla cena solárních panelů za posledních 18 měsíců o více než 45 % z 0,18- 0,20 USD/Wp na konci roku 2019 na zhruba 0,26-0,28 USD/Wp ve druhé polovině letošního roku. Za významným zdražením panelů stojí zejména více než 300% zvýšení nákladů na výrobu  krystalického  křemíku, který je hlavní složkou při výrobě fotovoltaických modulů.

Navíc, od ledna 2020 neustále stoupají i ceny dalších surovin nezbytných pro výrobu panelů jako je stříbro, měď, hliník nebo sklo. Kromě zdražení vstupních materiálů stouply také dramaticky i přepravní náklady, které tak hrají stále významnější roli v celkových nákladech na pořízení fotovoltaických panelů. V důsledku pandemie  vzrostly od září 2019 do letošního října dopravní náklady o 500 % z průměrných 0,005 USD/Wp na 0,03 USD/Wp.

Solární panely a náklady na jejich přepravu podle analýzy společnosti Rystad Energy tvoří u velkých fotovoltaických parků zhruba čtvrtinu až třetinu celkových investičních nákladů. Zvýšení cen panelů a nákladů na přepravu tak může mít zásadní dopad na ekonomiku projektů solárních elektráren v roce 2022.

Velká hrozba

Experti společnosti Rystad Energy provedli nedávno analýzu citlivosti pro aktuální určení celkových nákladů na elektřinu (LCOE) pro různé velikosti elektráren. Analýza porovnává  loňské náklady na moduly a dopravu se současnými náklady. Výsledky analýzy ukazují, že LCOE nových fotovoltaických projektů vzrostly o 10 až 15 %, což představuje významný nárůst nákladů u většiny projektů plánovaných na rok 2022.

Pro developery to znamená zásadní hrozbu, jelikož musí s investory znovu projednat a odsouhlasit buď zvýšení investičních nákladů nebo zvýšení prodejních cen v rámci smluv o výkupu elektřiny (PPA), které zohlední  část nákladové inflace. Pokud se investoři s developery nedohodnou na nových podmínkách, pak řadě developerů nezbude nic jiného než akceptovat buď nižší marže u nových projektů nebo projekty odložit na pozdější dobu.

Podle expertů společnosti Rystad Energy může aktuální nárůst cen surovin a přepravních nákladů v příštím roce ohrozit  realizaci zejména obřích solárních elektráren o výkonu až 50 GW v následujícím roce. Jedná se téměř o více než polovinu z přepokládaného instalovaného výkonu, který by měl být zprovozněn v roce 2022.