Jobovka: Největší továrna na solární panely v Evropě bude definitivně uzavřena

Na konci března švýcarská společnost Meyer Burger, která je největším výrobcem solárních panelů v Evropě, potvrdila svůj záměr ukončit  výrobu solárních panelů v Německu. Firma tak reaguje na obtížnou situaci na trhu a také na rozhodnutí  německého ministerstva financí, které továrně nedávno odmítlo udělit novou státní podporu.

Zdroj: Meyer Burger

Konec výroby v Německu

V současnosti je společnost Meyer Burger největším evropským výrobcem fotovoltaických článků a panelů. Firma má vlastní gigatovárnu na výrobu panelů na východě Německa ve městě Freiburg.

Na počátku roku společnost oznámila, že kvůli pokračujícím turbulencím na trhu hodlá letos zavřít svoji továrnu na výrobu panelů v Německu a celou výrobu přesunout do USA.  Ještě na počátku února firma jednala s německou vládou o udělení dotací na podporu své další činnosti, ale nakonec k dohodě nedošlo.

„Vzhledem ke zhoršujícímu se tržnímu prostředí v Evropě není pokračování v plnohodnotné evropské výrobě solárních panelů prozatím udržitelné,“ uvedla společnost na konci března.  V této souvislosti hodlá firma oznámila uzavření jednoho z největších závodů na výrobu solárních panelů v Evropě v německém Freiburgu.

Výpovědi a přesun do USA

Již v úterý 26. března dostalo výpověď 400 z celkového počtu 500 zaměstnanců společnosti v Německu.  Zaměstnanci budou propuštěni koncem dubna, kdy většině pracovních smluv skončí výpovědní lhůty.

S dalšími přibližně 100 zaměstnanci probíhají podle společnosti jednání o přesunu do jiných lokalit.

Minulý rok společnost Meyer Burger oznámila, že výrobu solárních panelů přesune do USA. Toto rozhodnutí je podporováno příznivou průmyslovou politikou USA a daňovými pobídkami, které jsou součástí amerického zákona o snížení inflace (IRA).

„V USA můžeme plně rozvinout naší technologii, která se těší značnému zájmu zákazníků,“ uvedl generální ředitel společnosti Meyer Burger Gunter Erfurt.

Podle Erfurta v současné době v USA probíhá příprava výroby solárních panelů v Goodyearu, která by měla být zahájena ve druhém čtvrtletí roku 2024.

Ještě na počátku minulého roku společnost Meyer Burger plánovala v Německu vybudovat přibližně 3 GW nové roční výrobní kapacity. Nyní je tento záměr definitivně ukončen.