Jan Kameníček (Raylyst Solar) : Ceny solárních panelů míří znovu vzhůru. Co se děje na trhu?

Po koronaviru, který odstartoval logistické problémy v minulém roce, teď Čína čelí další hospodářské výzvě. Nedostatek elektřiny z vodních elektráren nutí firmy omezovat výrobu, což se projevuje i v produkci solárních panelů. Vše umocňuje akutní nedostatek polysilikonu, klíčové suroviny pro výrobu solárních článků. Jak se to projeví v cenách panelů a jejich dostupnosti na trhu v Česku?

Obrázek: Zdražení polysilikonu v Číně od květana do srpna 2022, zdroj: LinkedIn

 Nedostatek elektřiny

Třetí nejdelší řeka na světě a jeden ze symbolů říše středu Jang-c’-ťiang vysychá v důsledku klimatických změn. Sucho má fatální dopady na produkci elektřiny , z vodních elektráren, které pokrývají až 80 procent spotřeby elektřiny ve střední Číně.

V této oblasti působí řada předních světových výrobců solárních panelů a baterií. Od července proto čínské úřady daly pokyn omezit výrobu či zcela zavřít továrny vyrábějící například solární panely (GCL, Tongwei) nebo baterie (CATL). Poslední oběti omezování dodávek elektřiny v Číně je také lídr trhu fotovoltaických panelů společnost JinkoSolar, která minulý týden omezila výrobu.

„Navíc, řada předních výrobců solárních článků, panelů či křemíkového polysilikonu, základní suroviny pro výrobu solárních článků, omezila či zastavila výrobu v srpnu kvůli plánované každoroční údržbě výrobních linek. To vše nyní komplikuje dodávky panelů z Číny,“ říká Jan Kameníček, jednatel společnosti Raylyst Solar, která patří k předním distributorům FV komponentů na českém trhu.

Ceny panelů vs. polysilikon

Zásadním důvodem pro růst cen panelů je přetrvávající nedostatek polysilikonu. Jeho ceny proto dosahují v tomto roce svých historických maxim, což ilustruje index sestavený agenturou Bloomberg New Energy Finance (BNEF). Podle tohoto indexu BNEF (viz graf níže) dosahují v současnosti ceny polysilikonu nejvyšší úrovně od roku 2011.

Graf: Vývoj cen polysilikonu, zdroj: BNEF

 

Ceny polysilikonu zůstanou podle výhledu BNEF pravděpodobně vysoké až do roku 2023. Bude to mít velký dopad zejména na velké fotovoltaické projekty v řádu desítek či stovek megawattů, které jsou nejvíce citlivé na náklady.

„Ceny polysilikonu výrazně ovlivňují cenu fotovoltaických panelů. Jejich ceny od poloviny roku 2021 nepřetržitě rostou právě kvůli nedostatku polysilikonu,“ dodává  Kameníček.


Kdy bude na trhu dostatek polysilikonu?

Čína sice plánuje masívní investice do nových kapacit na výrobu polysilikonu, jak vidíte na níže uvedeném obrázku, ale prudký boom globálního fotovoltaického trhu ve výši přes 34 % v letošním roce způsobuje jeho nedostatek.

Graf: Vývoj výrobních kapacit polysilikonu v Číně, Zdroj: InfoLink

„Situace ve výrobě polysilikonu, článků a panelů je v Číně velmi napjatá kvůli pandemickým omezením na počátku letošního jara. Řada producentů tehdy musela omezit či zcela uzavřít výrobu,“ komentuje Kameníček.

 I když, ceny polysilikonu dosahují rekordní úrovně za posledních 10 let, ceny panelů jsou nižší než před deseti lety. „Důvodem je skutečnost, že se nyní k výrobě panelů používá mnohem méně křemíku. Křemíkové destičky (tzv. wafers) používané k výrobě panelů jsou stále tenčí a na jednotku je potřeba méně materiálu,“ upřesňuje Kameníček.

Vzhledem na fakt, že Čína mohutně investuje do zpracování polysilikonu, celková situace by se mohla zlepšit v letech 2024-2026.

Co udělají ceny panelů v příštím roce?

Analytici renomované agentury BNEF ve svém výhledu na počátku letošního roku predikovali výrazné snížení cen fotovoltaických panelů na přelomu Q3/Q4 2022. Realita je zcela opačná ceny panelů atakují nová maxima.

„Rostoucí ceny polysilikonu v posledních týdnech se promítají do cen panelů. To je důvod, proč ceny panelů budou do konce letošního roku nadále zřejmě růst. Nicméně, tempo růstu cen ale již nebude tak dynamické, jak jsme viděli v prvním čtvrtletí roku 2022,“ říká Kameníček, jednatel společnosti Raylyst Solar.

S ohledem na vývoj trhu, které letos přinesl více než 20% navýšení velkoobchodní cen panelů, nelze ani na počátku roku 2023 počítat s výraznějším poklesem cen panelů. Důvodem je nadále extrémní poptávka na všech klíčových světových trzích po fotovoltaických komponentech. Podle aktuální analýza agentury BNEF bude pokračovat růst světové fotovoltaiky nejméně 30% tempem až do roku 2025.

„Platí to i pro český trh, který nyní zažívá obří boom. Velké množství klientů se v této době předzásobuje. Za první pololetí jsme našim zákazníkům v ČR dodali komponenty pro výstavbu více než 4000 solárních elektráren. Další poptávky po panelech a střídačích jsme schopni uspokojit díky dostatečným skladovým zásobám. Největším problémem je však nedostatek baterií, na které si budou muset zákazníci počkat často až do začátku roku 2023,“ uzavírá Kameníček, který šéfuje přednímu dodavateli FV komponentů společnosti Raylyst Solar.

O trendech ve fotovoltaice můžete diskutovat s experty společnosti Raylyst Solar během eventu Smart Energy Forum v Praze ve dnech 18.-19. října v Praze.