Jak si správně vybrat fotovoltaický panel pro maximalizaci výtěžnosti střešní fotovoltaické elektrárny?
Při rozhodování o investicích do nových fotovoltaických elektráren (FVE) by investoři neměli hledět pouze na cenu/1 kWp. Vzhledem k prudkým změnám na fotovoltaickém trhu, který letos bude konsolidovat, by kromě kvalitních technologií měli investoři hledět i na postavení jednotlivých výrobců z pohledu jejich ratingu a dlouhodobé stability. Podle jakých kritérií si zvolit optimální střešní panel?
Nový formát vysoce výkonných panelů
Na základě aktuálního průzkumu českého trhu, který nedávno provedla redakce portálu www.solarninovinky.cz, se u nás se stále více prosazují kvalitní mono- krystalické křemíkové panely, jenž využívají nový formát křemíkových destiček (tzv. waferů), ze kterých se vyrábějí solární články typu M6 o velikosti 166x166mm u standardního rámu. U některých technologií se na trhu objevují dokonce M12 formát článků o velikosti 210×210 mm v případě velkých rámů. Tuto technologii poskytují největší (tzv. Tier 1) výrobci panelů v čele se společnostmi Canadian Solar a LONGI Solar.
„Ačkoliv u těchto nových technologií panelů formátu M6/M12 nedochází ke zvýšení účinnosti panelů, větší formát článků, jehož jediným možným negativem je zvýšení velikosti panelu (cca 1760x1048mm u standardního a 2100×1048 u velkého rámu), zajišťuje vyšší výkon za prakticky identických výrobních nákladů. To do budoucna při masovějším využití výroby povede k dalšímu zlevnění solárních panelů,“ říká Radek Orság, jednatel společnosti SOLSOL, jenž značky panelů Canadian Solar a LONGI Solar distribuuje v České a Slovenské republice.
Díky využití větších formátů článků M6 na českém trhu jsou již nyní k dispozici „panely XL“, které disponují velmi vysokým výkonem 370-440 Wp. Díky této technologii monokrystalické panely při prakticky stejné ceně dosahují až o 50 W většího výkonu oproti stejně velikým poly-krystalickým panelům, o které investoři proto jeví již pouze malý zájem.
Obrázek: Srovnání výtěžnosti PERC vs. Polykrystalický panel v testech v Indii (Zdroj: LONGI Solar)
„Skladem máme v současnosti k dispozici kvalitní panely HiKu od společnosti Canadian Solar nebo LONGI Solar o výkonu až 380 Wp na standardním rámu. Díky novým půleným článkům typu M6 HalfCut mají tyto panely velmi nízkou degradaci a za dobu své výkonové garance (25 let) vyrobí až o 7% více energie než konvenční panely,“ říká Orság.
Vyšší záruky panelů
Kvalitní panely se vyznačují mimo jiné i nadstandardními zárukami ze strany předních výrobců. Například americká společnost SunPower díky vysoké kvalitě svých produktů nabízí zákazníkům rovněž nadstandardní produktové záruky v délce až 25 let.
“Toto je absolutní světový unikát v oblasti křemíkových panelů, což si společnost může dovolit kvůli použití velmi kvalitních článků se zadním uložením sběrnic, jenž minimalizují vady panelů v důsledku praskání (microcracking),” upozorňuje Orság.
Obrázek: Srovnání produktových záruk panelů (Zdroj: Sunpower)
Zatímco většina tradičních výrobců panelů nabízí 10-letou produktovou záruku, SunPower garantuje dvojnásobek oproti tržnímu standardu s velmi zajímavou cenou za Wp (cca o 35% levnější než jejich panely řady Maxeon).
„V našem portfoliu máme kromě panelů SunPower také panely společnosti EXE Solar, kde je standardem 15 až 20 letá produktová záruka. Jako distributor panelů značek AEG a Canadian Solar jsme zajistili pro naše klienty také navýšení produktových záruk,“ dodává Orság.
V případě panelů společnosti AEG platí 15-letá produktová záruka, kterou lze navýšit za příplatek na 20 let. Pokud se jedná o panely značky Canadian Solar, pak zde je dispozici produktová záruka v délce 12 až 15 let na specifické projekty.
„Obě společnosti v poslední době také navýšily výkonové záruky, zejména to platí pro společnost Canadian Solar, která nabízí nyní 83,1% výkonu po 25ti letech u standardních panelů a 83,1% po 30ti letech u panelů typu sklo-sklo,“ upřesňuje Orság.
„Nicméně je třeba poznamenat, že změření výkonových záruk je v současnosti finančně nákladnější než koupě nového panelů. Proto doporučujeme našim partnerům a jejich klientům porovnávat zejména produktové (mechanické) záruky než ty výkonové,“ doporučuje Orság.
Postavení na trhu a rating výrobců
S ohledem na aktuální vývoj trhu, kdy letos v důsledku pandemie koronaviru dojde k poklesu celosvětové poptávky po fotovoltaických panelech a současně dochází k prudkému navýšení výrobních kapacit, lze očekávat konsolidaci trhu a také bankroty menších výrobců.
Podle ratingu přední poradenské společnosti PVTECH k nejsilnějším hráčům na trhu výrobců solárních panelů patří tzv. „Top10“ společnosti, jejichž žebříček je zobrazen na níže uvedeném obrázku. Společnosti Canadian Solar a LONGI Solar.
Obrázek: Žebříček TOP10 výrobců solárních panelů (Zdroj: GlobalData)
Společnosti jako je Canadian Solar nebo LONGI Solar patří k lídrům světového trhu. Jejich postavení v žebříčku „Top10“ od PVTECH vyjadřuje sílu značky, obrovské technické zázemí a finanční postavení společnosti.
„Tyto společnosti tak zákazníkům garantují nejen vysokou kvalitu produktů, ale také vysokou stabilitu a rating. Na rozdíl od jiných výrobců (zejména v Číně), kteří možná brzy opustí trh v důsledku nacházející konsolidace trhu, tak společnosti jako je Canadian Solar nebo LONGI Solar mají silné zázemí pro dlouhodobé působení ve fotovoltaickém byznysu,“ uzavírá Orság.
Nové trendy ve fotovoltaice
Pokud máte zájem získat další informace o produktových novinkách na české trhu a vývoji fotovoltaických technologií, pak Vás společnost SOLSOL zve na své online webináře. Jeijch harmonogram uvádíme níže:
Čtvrtek 30.4 v 10:00
https://zoom.us/j/94122527611?pwd=MHJRbitWdzVFWXZVZUdLN2xhM0l5UT09
Meeting ID: 941 2252 7611
Password: 2020
Čtvrtek 7.5. v 10:00
https://zoom.us/j/95520533442?pwd=eHNMZ3VQWjl5VGxjKzdrb0lZSldzUT09
Meeting ID: 955 2053 3442
Password: 2020
Čtvrtek 14.5. v 10:00
https://zoom.us/j/91617696405?pwd=OTVOdDFoN2dtMWphZjYwTDlPVGptdz09
Meeting ID: 916 1769 6405
Password: 2020