innogy posiluje na trhu solárních elektráren v Česku

Více než dvě stovky zprovozněných střešních fotovoltaických elektráren a téměř tři sta podepsaných smluv dokázala uzavřít energetická firma innogy za rok 2020. Růst společnosti v oblasti fotovoltaiky koresponduje s vývojem celého trhu, který se i navzdory komplikacím spojeným s pandemií koronaviru meziročně více než zdvojnásobil.

Zdroj: FlexiPowerGroup

Zdroj: FlexiPowerGroup

Největší zájem o FVE s bateriemi

Jak informuji Innogy, nejčastěji mají Češi zájem o solární řešení s baterií, které zajistí napájení i v případě výpadku elektrického proudu.

„Pozorujeme meziroční zvýšení poptávky po fotovoltaice o desítky procent jak u domácností, tak i ve firemním segmentu. S růstem počítáme i letos, a i proto dále rozšiřujeme naše kapacity,“ uvedl Tomáš Varcop, předseda představenstva innogy Česká republika.

Podle Varcopa si nyní Innogy buduje vlastní zázemí pro fotovoltaiku ve Středočeském kraji, abychom mohli lépe optimalizovat logistiku jednotlivých komponent pro instalace. „Oproti loňskému roku chceme počet našich instalací zdvojnásobit a přesáhnout metu pěti stovek dodaných elektráren pro domácnosti,“ dodává Varcop.

Poptávka je především po třífázových bateriových systémech

Nejdodávanější elektrárnou od innogy byla v loňském roce fotovoltaika s baterií, asymetrickým třífázovým střídačem a s 12 až 13 panely o výkonu zhruba 5 kWp. Toto řešení umožňuje využití maximálního množství vyrobené elektřiny a zároveň zajištění dodávek elektřiny v domácnosti i v případě výpadku sítě.

„Tento typ instalace si loni objednalo více než 90 procent zákazníků. Pro její pořízení mohli navíc využít dotaci až 170 000 korun. Jako jeden z hlavních důvodů pro výběr innogy jsme u zákazníků zaznamenali vnímání společnosti jako stabilního dodavatele, který bude pro případný servis k dispozici i na konci životnosti solární elektrárny. Ta je kalkulována zhruba na dvacet pět let,“ řekl Varcop.

innogy chce letos zdvojnásobit počet instalací na 500 elektráren

Výrazně roste také poptávka podniků a firem po vlastní solární elektrárně na střechách podnikových hal. „V nelehké covidové době, kdy firmy obracejí každou korunu, už máme na letošek zasmluvněno několik projektů a připravujeme se na instalace. Na vysoce konkurenčním trhu partnerům nabízíme odborné poradenství, důraz na kvalitu a zázemí mezinárodní skupiny MVM, která bere fotovoltaiku jako důležitou součást svého výrobního mixu,“ dodal Zdeněk Kaplan, CEO innogy Energo.

Trh s fotovoltaikou v ČR meziročně vzrostl o více než 110 %. Zatímco v roce 2019 bylo instalováno 2905 zdrojů, počet nových elektráren za rok 2020 přesáhl 6000 o celkovém výkonu cca 50 megawattu (MW).