IKEA začne nabízet zákazníkům zelenou energii. Kdy se dočkají zákazníci v Česku?
První přijde na řadu Švédsko
Za nápadem stojí nizozemská firma INGKA Holding, která vlastní většina z 445 prodejen IKEA po celém světě, a její švédská partnerská firma Svea Solar, jež pro nábytkářský gigant vyrábí solární panely. Právě Svea Solar bude nakupovat elektřinu výhradně z fotovoltaických a větrných elektráren na evropské energetické burze Nord Pool a následně jí bude bez přirážky prodávat zákazníkům v obchodech IKEA.
V rámci tzv. nabídky pod názvem Strömma se k zelené energii od IKEA dostanou jako první Švédové. Produktová novinka od IKEA bude fungovat už od září letošního roku.
Jak zdůrazňuje INGKA holding na svém webu, elektřina má pocházet pouze ze solárních a větrných park. Švédské domácnosti za ni budou platit fixní měsíční poplatek plus pohyblivou sazbu danou spotřebou. Dodavatelské solární a větrné parky by měly být maximálně pět let staré. Společnost věří, že tak přiměje úřady a podniky k budování nových obnovitelných zdrojů.
Zákazníci budou mít také možnost řídit službu a sledovat spotřebu prostřednictvím digitální aplikace. Celkovou investici do projektu ani výši poplatku IKEA neuvedla.
Další rozšíření
Výhledově chce IKEA nabídku Strömma rozšiřovat i do dalších zemí, kde působí. Podle vyjádření Barbory Geršlové, manažerky pro udržitelnost IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko, pro deník E15 chce společnost možnost odebírat certifikovanou obnovitelnou elektřinu nabídnout v Česku, na Slovensku a v Maďarsku do roku 2025.
IKEA je velmi aktivní v oblasti fotovoltaiky. Například ve Švédsku prodává své vlastní solární panely pod značkou „Solstråle“. Služba Solstråle je nabízena ve formě kompletní nabídky realizace střešní fotovoltaické elektrárny na klíč. Kromě Švédska tuto službu společnost podobnou službu pod značkou IKEA Home Solar nabízí také ve Francii, Austrálii, Itálii, Německu, Švýcarsku, Belgii, Polsku a Velké Británii.
Solární panely pro domácnosti IKEA Home Solar jsou určené k instalaci na střechu a jsou dodávány spolu s jednoduchým řídicím systémem, který monitoruje výrobu elektřiny. V České republice se tato služba připravuje.
IKEA se dlouhodobě snaží snižovat uhlíkovou stopu a zapojovat do svého podnikání ekologické projekty, do roku 2030 chce být zcela uhlíkově neutrální.