IKEA vyzve na souboj Teslu v instalacích solárních panelů

Zdroj: IKEA

Další expanze

Pod značkou IKEA Home Solar bude společnost IKEA nabízet solární panely nově v USA. Služba je již několik let dostupná na devíti evropských trzích. V Česku se zatím IKEA nerozhodla tuto službu nabízet.

Ve Spojených státech odstartuje služba IKEA Home Solar v Kalifornii letos na podzim. „Spuštění programu Home Solar ve spolupráci s IKEA umožní více lidem převzít větší kontrolu nad svými energetickými potřebami a naším cílem je nabídnout v budoucnu tuto službu čisté energie v dalších pobočkách IKEA,“ uvedl Javier Quiñones, generální ředitel a ředitel pro udržitelnost společnosti IKEA v USA.

IKEA zatím neupřesnila, kolik bude instalace solárních panelů v USA stát. Průměrné náklady na montáž ve Spojených státech činí podle údajů Consumer Affairs přibližně 12 000 dolarů (286,5 tisíce korun) po započtení federálních daňových pobídek.

Nová konkurence pro Teslu

Vstup IKEA na americký trh může znamenat velkou konkurenční hrozbu pro Tesla, která je na místním trhu čtvrtým největším hráčem v oblasti dodávek solárních elektráren pro domácností. Podíl Tesly však v posledních letech klesá.

Hodnota trhu se solárními panely pro domácnosti se na americkém trhu v roce 2020 odhadovala na přibližně 9,1 miliardy dolarů a podle údajů společnosti Grand View Research by měla v nadcházejícím desetiletí dále růst.

Před 5 lety byla Tesla lídrem amerického trhu solárních panelů pro domácností. Na podzim loňského roku se Tesla podílela na trhu se solárními panely pro domácnosti pouze zhruba dvěma procenty. V březnu časopis letošního roku se Tesla dostala čtvrté místo v podílu na americkém trhu, těsně před SunPower Corporation, se kterou spolupracuje IKEA.

„Spuštění služby Home Solar ve spolupráci s firmou IKEA umožní většímu počtu lidí převzít kontrolu nad svými energetickými potřebami v USA. Naším cílem je nabídnout tuto službu čisté energie v dalších pobočkách IKEA v budoucnu,“ říká Javier Quiñones, ředitel amerického zastoupení IKEA.

Členové věrnostního programu IKEA Family mají možnost zakoupit solární panely přímo v maloobchodních prodejnách. Instalaci panelů zajistí společnost SunPower Corporation. Obě společnosti věří, že díky tomuto kroku bude fotovoltaická elektrárna pro mnohé Američany dostupnější.