Fronius: Nové střídače a výhled fotovoltaického trhu v roce 2024

Stabilizace dostupnosti produktů, pružné dodavatelské řetězce a rostoucí portfolio představují pilíře dalšího růstu v roce 2024 pro výrobce střídačů Fronius. Společnost je na nadcházející rok dobře připravena.

Zdroj: Fronius

Fronius pokračuje v budování odolnosti

Na přetrvávající náročnou ekonomickou situaci reaguje společnost Fronius posílením výrobu a nabídkou nových produktů. V roce 2023 investovala společnost Fronius celkem 230 milionů eur do svého výrobního závodu v Rakousku a do odborného centra pro indukční komponenty v České republice. Kromě toho byl strategicky rozšířen celý dodavatelský řetězec a byly dále posíleny vztahy s dodavateli.

„Tím jsme dali důležité impulzy a dále zabezpečili dostupnost našich produktů. Nyní můžeme zajistit výrobní kapacitu až 70 000 střídačů měsíčně,“ zdůrazňuje Martin Hackl, Global Director Marketing and Sales, Fronius Solar Energy.

„Celosvětově se počet fotovoltaických systémů každým dnem zvyšuje. Vzhledem k boji proti změně klimatu je to už samo o sobě velmi potěšující. Jako renomovaná evropská společnost chceme tento trend i nadále podporovat bezpečnými a udržitelnými produkty,“ dívá se M. Hackl do budoucna.

Čistá energie, bezpečná data

Ať už jde o větší udržitelnost, finanční nezávislost, nebo spolehlivost dodávek – na celém světě platí: „Střídače tvoří srdce a mozek každého fotovoltaického systému,“ vysvětluje dále M. Hackl, „kvalitní komponenty a dlouholeté zkušenosti významně přispívají k tomu, že naše přístroje plní tento úkol nejlépe.

Udržitelný design střídačů Fronius GEN24, Fronius GEN24 Plus a Fronius Tauro byl několikrát prokázán v našich vlastních analýzách životního cyklu. Tým LCA pro posuzování životního cyklu (Life Cycle Assessment) v budoucnu rozšíří svou práci na další produkty Fronius. S rostoucí integrací do inteligentních elektrických sítí se do popředí stále více dostává i bezpečnost energie a dat.

Společnost Fronius učinila v tomto ohledu před časem důležitá rozhodnutí. Používáme vlastní servery v Rakousku a evropské cloudy a tím garantujeme nejvyšší standardy z hlediska bezpečnosti dat. Údaje o zákaznících a systémové údaje se zásadně ukládají odděleně. Vysoká kvalita opatření, která přijímáme pro maximální bezpečnost, je průběžně dokládána certifikací podle normy ISO 27001.“

Společně pro nejlepší služby

Fronius také nadále stanovuje standardy v oblasti služeb a podpory. V současné době společnost spolupracuje s 85 000 instalačními firmami. Více než 5 000 z nich je certifikováno jako Fronius System Partner a nabízí vynikající služby a podporu ve více než 100 zemích. „Naši systémoví partneři profitují mimo jiné z komplexního školicího programu,“ vysvětluje M. Hackl.

To jim také umožňuje opravovat vadné přístroje přímo v terénu s využitím získaných znalostí a sady náhradních dílů. Kromě toho je k dispozici globální síť opravárenských center. Pokud je nutná výměna přístroje, zákazník odtud obdrží již obnovené zařízení, čímž se minimalizují prostoje.

Široké portfolio s komplexními balíčky řešení

Společnost Fronius je připravena podílet se na zásobování trhů vysoce kvalitními výrobky, jak ukazuje také pohled na portfolio výrobků.

„S ohledem na energetický management již nyní využíváme různá rozhraní pro napájení spotřebičů FV přebytky. V kombinaci se specializovanými přístroji, jako je Fronius Ohmpilot nebo Fronius Wattpilot, poskytujeme zajímavé balíčky řešení, které udržitelným způsobem dokonale pokrývají segmenty elektřiny, vytápění, chlazení a e-mobility. Kromě toho plánujeme inovace v oblasti hybridních střídačů a záložního napájení,“ vysvětluje Bernhard Kossak, Head of Solution Management, Fronius International GmbH, obchodní jednotka Solar Energy.

Flexibilita a bezpečnost z jedné ruky

Stěžejním prvkem hned několika inovací je osvědčený Fronius GEN24 Plus. V nově dostupném modelu Fronius GEN24 zákazníci získají prvotřídní fotovoltaický střídač, který později mohou prostřednictvím aktualizace softwaru Fronius UP.storage upgradovat na hybridní střídač Fronius GEN24 Plus. Pro obě varianty je k dispozici nový PV Point Comfort. Jedná se o optimalizované řešení záložního napájení. Zásuvka se přitom napájí proudem ze sítě nebo – v případě výpadku sítě – přímo z fotovoltaického systému. Kromě toho společnost Fronius rozšiřuje portfolio baterií: Vedle již kompatibilních přístrojů od společností BYD a LG bude se střídači Fronius GEN24 Plus kompatibilní také LG enblock E. Pro tuto možnost je navíc ohlášena varianta Fronius GEN24 SC – střídač s vyššími vstupními proudy na straně DC, který umožňuje připojení nových, výkonnějších fotovoltaických panelů.

Nové střídače a rostoucí digitální prostředí

Zcela novým výrobkem v portfoliu je model Fronius Verto. Tyto střídače se plánují ve výkonové třídě od 25 kW do 33,3 kW. Zajímavé novinky se objeví také v oblasti softwaru: Prostředí digitálních aplikací, které podporují zákazníky i instalační firmy při plánování, uvedení do provozu, údržbě a monitorování systému, se neustále zlepšuje.