Fond Pale Fire Capital  hodlá v Česku postavit 20 MW nových solárních elektráren

Investiční fond pod vedením Dušana Šenykpla, Davida Holého a Jana Barty zareagoval jako jeden z prvních na ruskou invazi na Ukrajinu s tím, že se chce zbavit Českou republiku závislosti na ruském plynu a uhlí. Fond nově hodlá investovat do budování solárních kapacit o výkonu až 20 megawattů.

Zdroj: Solek

Reakce na Ukrajinu

„Oznamujeme investici do posílení energetické bezpečnosti a nezávislosti ČR. Tímto krokem chceme přispět ke snížení potřeb energetických dodávek z Ruska,“ uvedl v pondělí Fond Pale Fire Capital  na svém webu

„Události posledních dnů ve spojitosti s ruskou agresí vůči Ukrajině nás v Pale Fire Capital přiměly k investici mimo naši obvyklou oblast. Tímto oznamujeme záměr vybudovat solární kapacity s výkonem 20 MW za účelem pomoci České republice snížit její energetickou závislost na dodávkách ruského zemního plynu a ropy,“ dodal Fond.

V této souvislosti hodlá fond do rozvoje fotovoltaiky investovat cca 15 milionů EUR, včetně bankovního financování.

Nestandardní investice

„Toto rozhodnutí jsme učinili navzdory tomu, že investice nesplňuje naše standardní měřítka ekonomické návratnosti, nicméně v současné situaci považujeme za nezbytné jít příkladem a aktivně se podílet na zvyšování energetické bezpečnosti naší země,” uvedl Jan Barta, partner Pale Fire Capital

„Pevně věříme, že tento krok bude inspirovat ostatní podnikatele v České republice k obdobným investicím nejen v oblasti fotovoltaiky, ale i např. i energetickým úsporám, zateplováním, alternativních zdrojích energie apod.„, dodal Barta.

Sekundárním efektem této investice bude plná dekarbonizace elektrické energie spotřebované všemi třiceti firmami v investičním portfoliu Pale Fire Capital, jelikož předpokládané množství vyrobené elektrické energie bude značně převyšovat jejich celkovou spotřebu.

Skupina tímto vyzývá developery solárních elektráren k zaslání nabídek připravených investičních projektů. Mimo to je otevřená i kapitálové participaci na projektech, pro které developeři shánějí dodatečný kapitál.