Exkluzívně: Proč první pokus pěstovat maliny pod solárními panely v Holandsku skončil nezdarem?

Maliny pod solárními panely na farmě Piet Albers v Holandsku mají báječnou chuť i nyní na podzim. Zástupci portálu www.solarninovinky.cz je měli možnost ochutnat spolu s rakouskými farmáři minulý týden. První pokus o pěstování malin zde však nezdařil. Proč?

Zdroj: Redakce

O zkušenostech s prvním projekty v oblasti agrovoltaiky v Evropě bude ve své přednášce informovat přední expert Stephan Schindele, Vedoucí sekce Agrovoltaiky ze společnosti  BayWa r.e., na konferenci Smart Energy Forum v Praze.

První neúspěšný pokus

V zemědělské farmě v Babberichu na východě Holandska se již dlouhé roky pěstují maliny pod fóliovníky. Kvůli silným větrům v této oblasti je životnost fóliovníků omezena na cca 2-3 roky.

V roce 2018 majitel farmy Piet Albers přišel s nápadem nahradit fóliovníky stříškou ze solárních panelů. Bohužel první velmi malý pilotní projekt v oblasti pěstování malin pod fotovoltaickými panely selhal.

Maliny pod tradičním panely nedozrávaly,  a proto je nebylo možné nabízet k prodeji v síti místních supermarketů.

Co přineslo změnu k lepšímu?

Po konzultaci s odborníky ze společnosti BayWa r.e. a Zemědělské univerzity ve Waginnigenu se v Holandsku nakonec realizovalo nové řešení s využitím speciálních konstrukcí a panelů. Vznikla zde unikátní 2,7 MWp agrovoltaická instalace na pozemku o rozloze 3,2 hektarů.

Nové řešení přineslo úspěch. Malinám se nyní pod solárními panely daří lépe než vedle na konstrukcích s tradičními fóliovníky. To je důvod, proč celou instalaci obdivují (nejen) farmáři z celé Evropy.

O zkušenostech z oblasti agrovoltaiky v Holandsku, Německu a dalších zemích se více dovíte dne 11.11.2021 v Praze na konferenci Smart Energy Forum v Praze.. Ve své přednášce zde přední expert z oboru  Stephan Schindele, Vedoucí sekce Agrovoltaiky ze společnosti  BayWa r.e., představí:

– jaký design konstrukcí a unikátní typ panelů se nyní používá na agrovoltaických farmách v Holandsku

– jaké plodiny kromě malin se nyní úspěšně pěstují pod solárními panely

– jakým způsobem unikátní mikroklima pod solárními panely pozitivně přispívá k pěstování plodin

–  co sleduje nový vědecký projekt v oblasti agrovoltaiky, který právě nyní vzniká v Německu

– ekonomické aspekty provozování agrovoltaických instalací.

Více informací o konferenci Smart Energy Forum naleznete na jejím webu.