Elektrolyzér v Napajedlech vyrobil první kilogramy zeleného vodíku

Elektrolyzér určený pro budoucí výrobu zeleného vodíku a zásobování veřejné plnicí vodíkové stanice, je již v rámci technologických a provozních testů připojen na potřebnou infrastrukturu. V průběhu května při ověřování funkčnosti zařízení společnosti Solar Global vyrobilo první kilogramy vodíku.

Zdroj: Solar Global


Uvedení do provozu na podzim

Skupina Solar Global, která elektrolyzér umístila v areálu své centrály v Napajedlech ve Zlínském kraji, nyní dokončuje i střešní fotovoltaickou elektrárnu. Poté bude elektrolyzér vyrábět první skutečně zelený vodík v Česku.

„Testování technologických a provozních parametrů elektrolyzéru, stejně jako spuštění střešní solární elektrárny určené k napájení zařízení, plánujeme v průběhu léta. K uvedení do trvalého, zcela bezemisního provozu, chceme podle stávajícího harmonogramu přikročit na podzim,“ uvádí výkonný ředitel skupiny Solar Global Zdeněk Tříska.

„Zařízení následně doplníme ještě o veřejnou plnící vodíkovou stanici, která obslouží majitele automobilů s vodíkovým pohonem nebo provozovatele vodíkových autobusů. Zelený vodík využijeme i v rámci naší flotily vodíkových vozů, která logicky nemůže v tomto projektu chybět,“ dodává Tříska.

Zelená budoucnost

Společnost Solar Global v Napajedlech postaví jednu z prvních veřejně dostupných českých plnících stanic na vodík vyrobený čistě jen z obnovitelných zdrojů energie.

Stanice bude veřejně dostupná pro osobní i nákladní dopravu, a jde vůbec o první komplexní pilotní projekt komerční výroby a využití bezemisního zeleného vodíku. Projekt uspěl také v žádosti o dotaci v rámci dotačního programu Doprava, jeho realizaci tak částkou zhruba 40 milionů korun podpoří i Ministerstvo dopravy.

„Budoucnost české energetiky je v obnovitelných zdrojích, bateriových úložištích a v zeleném vodíku. A v Napajedlech jsme v posledních několika měsících udělali celou řadu kroků, které pomohou Česku se k této budoucnosti přiblížit. Infrastruktura na výrobu a plnění zeleného vodíku v Česku je zatím v úplných začátcích a jsem hrdý, že právě Solar Global pomáhá prošlapat cestu k energetice a dopravě, která bude šetrná ke klimatu, životnímu prostředí a přírodě,“ říká předseda představenstva skupiny Solar Global Vítězslav Skopal.

Elektrolyzér s příkonem 230 kilowattů bude pohánět střešní solární elektrárna o výkonu 610 kilowatt-peak. Infrastrukturu doplní i bateriové úložiště o výkonu 100 kilowatt a kapacitě 200 kilowatthodin.

V ostrém provozu elektrolyzér vyrobí více než 8 000 kilogramů zeleného vodíku. Takové množství paliva umožní osobnímu vozu s vodíkovým pohonem ujet 800 000 kilometrů, v případě využití ve vodíkových autobusech to představuje nájezd 80 000 kilometrů.