V Ománu vzniká obří výrobna zeleného vodíku i pro Evropu

Air Products se společnostmi Acwa Power a Omanoil se dohodly na výstavbě výrobny zeleného vodíku v ománském Salalahu v hodnotě US$7 mld., která bude poháněna elektrickou energií z obnovitelných zdrojů. Vyrobený zelený vodík bude vázaný do amoniaku, aby se mohl snadněji distribuovat na mezinárodní trhy. Počítá se také s dodávkami do Evropy, kde bude amoniak uvolněn zpět na bezemisní vodík a využit pro čistou mobilitu.

Zdroj: Power Systems

Obří projekt na výrobu zeleného vodíku

Projekt je součástí strategie Ománské vize 2040, která chce využít energii ze slunce a větru na elektrolýzu vody a vyrobený zelený vodík bude dodávat globálním zákazníkům. Zařízení bude rovným dílem vlastněno partnery projektu a odběratelem vyrobeného zeleného čpavku bude společnost Air Products, která investuje další miliardy dolarů do distribuční infrastruktury. 

Uzavření významné dohody komentoval Seifi Ghasemi předseda představenstva, prezident a generální ředitel společnosti Air Products slovy: „Jsme potěšeni a poctěni, že můžeme spolupracovat s vládou Ománu na rozvoji tohoto multimiliardového projektu výroby zeleného vodíku. Těšíme se na uplatnění našeho know-how, technologií a více než 60 let zkušeností s vodíkem, abychom pomohli posunout tento projekt kupředu a učinit další významný krok v dekarbonizaci světa.“

Masívní investice

Státy na Arabském poloostrově se připravují na přechod k bezemisní ekonomice a plánují se stát globálním exportérem zeleného vodíku a čpavku. Masivně investují do obnovitelných zdrojů, které chtějí využívat pro výrobu těchto bezemisních nosičů energie. Díky slunečním a větrným podmínkám v regionu a potřebným investicím k tomu mají výborné předpoklady.

Jenom společnost ACWA Power má v provozu, nebo výstavbě 65 projektů s investiční hodnotou US$67,6 mld., které mají výrobní kapacitu přes 43 GW elektřiny. V Saudské Arábii staví ve spolupráci se společností Air Products podobné zařízení na výrobu zeleného čpavku v rámci projektu Neom. Bude poháněno více než 4 GW obnovitelné energie a již v roce 2025 by se v něm mělo ročně vyrábět 1,2 milionu tun amoniaku.