Čínské solární továrny obnovují provoz a plánují rekordní rozšíření výroby

Od počátku března řada čínských továren, která kvůli novoročním prázdninám či epidemii koronaviru přerušila či omezila v únoru výrobu, obnovila výrobu. Oživení čínského průmyslu potvrzují i údaje o opětovném nárůstu míry znečistění ovzduší v zemi, které publikovala minulý týden agentura Reuters.

Zdroj: SolarWorld

Zdroj: SolarWorld

 

Stabilizace situace

 

Zatímco kvůli koronaviru čínská hospodářská data za únor šokovala světové trhy, březen se ale zatím vyvíjí o poznání pozitivněji. Výrobce iPhonů, společnost Foxconn, uvedl, že jeho čínské továrny už jedou na polovinu své kapacity. Ještě do konce měsíce by prý měly dosáhnout plného sezonního vytížení.

 

Obnovení výroby solárních panelů a jejich další rozšíření do konce roku 2020 oznámili největší světoví výrobci solárních panelů a článků JinkoSolar, LONGi Solar a také Jiangsu Zhongyu Photovoltaic. Uvedené čínské společnosti v současnosti jedou na 100% výrobní kapacity a očekávají, že únorový výpadek výroby doženou do poloviny roku.

 

Největší světový výrobce panelů JinkoSolar v roce 2020 predikuje, že letos dodá na světový trh rekordní objem produkce ve výši až 20 GW, zatímco loni to bylo 16 GW. V roce 2019 společnost dosáhla rekordních tržeb ve výši 4,3 miliardy USD, což představuje značný přírůstek ve srovnání s rokem 2018 (3,6 miliardy USD).

 

Navýšení výrobních kapacit

 

Světový lídr trhu ve výrobě solárních panelů JinkoSolar v roce 2020 plánuje další navýšení výrobních kapacit při zpracování waferů (křemíkových destiček) a solárních panelů o více než 30 procent oproti roku 2019 na 20 GW.

 

JinkoSolar však není jediným hráčem, které letos oznámil navýšení výroby solárních produktů. Do nových výrobních kapacit bude v roce 2020 investovat také společnost LONGi Solar, druhý největší výrobce solárních panelů na světě. V čínské provincii Yunnan o 20 GW navýší společnost výrobu monokrystalických waferů, do které zainvestují více než 730 milionů USD.

 

Podle oznámení burzy cenných papírů v Šanghaji na konci prosince 2019 bude více než 12 čínských solární společností letos investovat cca 5 miliard USD do navýšení výroby solárních panelů o objemu 20 GW.

 

Toto potvrzuje i oznámení třetího největšího výrobce solárních článků na světě, společnosti Jiangsu Zhongyu Photovoltaic. Minulý týden vedení Jiangsu oznámilo plán na navýšení výrobních kapacit ve výši 10 GW ročně s tím, že polovina připadne na solární wafery a polovina na solární články. Nová továrna má vzniknout v čínské provincii Jiangsu, která byla letos nejvíce zasažena koronavirem.