Chytrá elektrárna za kačku: Komerčka jako první banka v Česku si vyrábí proud pro vlastní spotřebu na své centrále
Dosažení uhlíkové neutrality
Komerční banka chce být uhlíkově neutrální do roku 2026, Skupina ČEZ zase do roku 2030 počítá s omezením využívání uhlí na minimum a jeho nahrazením při výrobě elektřiny nízkoemisními a obnovitelnými zdroji.
Důkazem, že to obě velké firmy myslí vážně a při dosahování těchto cílů chtějí spolupracovat, je společný produkt Fotovoltaika za 1 Kč, na jehož vývoji se podílela také dceřiná společnost KB, SG Equipment Finance (SGEF). Zákazníkovi umožňuje pořídit si střešní fotovoltaickou elektrárnu bez investičních nákladů. Komerční banka jde příkladem, a stává se jednou z firem, která si nechává instalovat fotovoltaickou elektrárnu tímto způsobem
„Ve Skupině Komerční banky klademe důraz zejména na odpovědné podnikání, digitalizaci, optimalizaci procesů a nákladovou efektivitu. Dlouhodobě plníme naše závazky udržitelnosti, jejichž hlavním cílem je dosažení uhlíkové neutrality do roku 2026. Udržitelná budoucnost pro nás představuje naprosto klíčové téma a veškeré naše aktivity jsou toho důkazem,“ říká Jan Juchelka, předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky.
„Mám proto radost, že se nám společně s ČEZ ESCO podařilo instalovat fotovoltaickou elektrárnu na střechu naší hlavní budovy na Stodůlkách. Jsme první bankou v Česku, která bude tímto způsobem vyrábět solární energii na střeše centrály. Věřím, že budeme inspirací i pro ostatní banky,“ dodává Juchelka.
Chytrá elektrárna za kačku
ČEZ ESCO panely nejen nainstaluje, ale po dobu 25 let zajistí jejich provoz a bude garantovat budově Komerční banky dodávku elektřiny za smluvenou cenu. Komerční banka pak bude investici splácet v ceně odebírané elektřiny, která bude výrazně nižší, než kterou platí banka v současné době za dodávku ze sítě.
Po 15letém provozu může KB také za 1 Kč elektrárnu odkoupit a dále si vyrábět vlastní energii. Moderní panely typu half-cut o výkonu 450 Wp umožňují v kombinaci se střídači SolarEdge s výkonovými optimizéry vyrábět elektřinu i při částečném zastínění panelů. Monitoring přes webovou aplikaci je zase zárukou rychlého odhalení případných poruch a minimalizace ztrát na výrobě. Kvůli co nejnižšímu zatížení střechy byla zvolena roznášecí lehká ocelová konstrukce, která počítá i s rezervou na nadprůměrnou sněhovou pokrývku.
„Firmy a obce napříč Českem v poslední době ve velkém poptávají fotovoltaiky. Solární elektrárny jsou domácí zdroj bezemisní elektřiny, účinný nástroj pro snižování výdajů za energie a v časech energetické krize významně posilují energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky. ČEZ ESCO chce pomoct vybudovat stovky megawattů výkonu i našim zákazníkům: firmám, obcím a českým městům. Komerční banka a SGEF jsou na této společné cestě partnerem s jasnou vizí, který důvěru v moderní technologie neváhá dokazovat na vlastním příkladu,“ doplňuje Kamil Čermák, generální ředitel společnosti ČEZ ESCO.
Velký zájem
„Mohu potvrdit velký zájem o Fotovoltaiku za 1 Kč. V loňském roce, kdy byl novinkou v naší nabídce, jsme řešili více než 130 poptávek a schválili financování solárních elektráren v objemu přes 170 milionů korun,“ uvádí Eva Jiránková, obchodní ředitelka SG Equipment Finance.
Na ploše necelých 1000 m2 vznikla díky více než 200 solárním panelům elektrárna o výkonu 94,5 kW, která každoročně přemění energii slunečního záření v 96,6 MWh bezemisní elektřiny. Vyrobenou energii objekt kompletně spotřebuje.
Elektrárna na centrále Komerční bank je již dokončena. V tuto chvíli probíhají administrativní procesy připojování k distribuční síti.