ČEZ expanduje ve výstavbě velkých plovoucích solárních elektráren v Izraeli

ČEZ se po úspěšné akvizici německé společnosti Belectric stává významný hráčem na poli velkých plovoucích fotovoltaických elektráren. Potvrzuje to projekt největší plovoucí solární elektrárny v Izraeli o výkonu necelých 17 MWp, který právě staví společnost Belectric.

Zdroj: Belectric

První testy v Česku

V polovině roku 2021 polostátní energetický gigant ČEZ realizoval projekt první plovoucí elektrárny v Česku. Jednalo se o malou instalaci o výkonu 22 kWp na hladině přečerpávací vodní elektrárny Štěchovice.

Oficiálně tento projekt ČEZ mainstreamovým médiím představil v lednu 2022 jako první instalaci svého druhu v Česku.
 
ČEZ vnímá potenciál vodních ploch  pro rozvoj fotovoltaiky, ale nechce stavět na číslech, která by byla „na vodě“. Proto nyní testuje, co je možné v tuzemských podmínkách realizovat. Do roku 2030 chce ČEZ přispět k transformaci české energetiky do bezemisní podoby vybudováním obnovitelných zdrojů o výkonu až 6 GW.

Sázka na velké plovoucí solární elektrárny

Zatímco v Česku šlo o malý pilotní projekt, v Izraeli se ČEZ pouští do výstavby obřích plovoucích fotovoltaických elektráren.

Belectric, dceřiná společnost koncernu ČEZ nyní připravuje výstavbu obří plovoucí fotovoltaické instalace o výkonu 16,8 MWp na severu Izraele v kibucu Ma’ayan Tzvi. Výstavba této obří plovoucí solární elektrárny má začít ve druhém kvartálu roku 2022. Uvedení do provozu je očekáváno do konce roku 2022.

„Plovoucí fotovoltaické elektrárny otevírají nové možnosti využití pro solární energii, zejména v zemích s vysokou hustotou obyvatelstva a konkurenčním využitím volné půdy,“ vysvětluje Ingo Alphéus, CEO společnosti BELECTRIC GmbH. „Po našem úspěšném vstupu na trh plovoucích fotovoltaických instalací v loňském roce jsme se velmi rychle dostali na přední příčku v tomto rychle se rozvíjejícím se odvětví solární energetiky.“

Na vodní hladině nádrže u kibucu Ma’ayan Tzvi bude instalováno více než 30 000 fotovoltaických modulů na plovoucí plošině. Fotovoltaický systém je připojen k pevnině prostřednictvím plovoucího elektrického vedení, která splňuje požadavky na použití v tzv. námořní třídě. Samotná plovoucí plošina je udržována na místě pomocí kotevního systému spojeného do dna nádrže a také ukotvena přímo s beraněnými moly.

Další projekty

„Instalace u kibucu Ma’ayan Tzvi  představuje již čtvrtý plovoucí fotovoltaický projekt, který realizujeme pro zákazníky v Izraeli. Největší výhodou plovoucích solárních elektráren je skutečnost, že snižují využití půdy a problémy s přípravou pozemků, které jsou spojeny s tradičními solárními instalacemi. Další výhodou je, že voda panely přirozeně ochlazuje, což by mělo pozitivně zvýšit jejich účinnost,“ dodává Anna Velikansky, generální ředitelka společnosti BELECTRIC Israel Ltd.

Nyní Belectric připravuje další velkou plovoucí solární elektrárnu o výkonu 19,3 MWp. Investorem je francouzská energetická skupina EDF, která hotovou elektrárnu dostane na klíč v posledním čtvrtletí letošního roku.

Plovoucí solární elektrárny mají sice o něco vyšší celkové náklady na instalaci ve srovnání s pozemními elektrárnami, avšak tento rozdíl se podstatně snižuje díky přirozenému chlazení panelů vodní hladinou. Výhodou plovoucích elektráren je efektivnější provoz, zejména v letním období díky efektu chlazení.

Podle šéfa společnosti Belectric Inga Alphéuse dávají plovoucí elektrárny smysl již v současnosti. Zejména to platí v zemích s vyšší hustotou zalidnění nebo s vyšší cenou půdy. V současnosti Belectric připravuje v Izraeli výstavbu několika dalších plovoucích elektráren.

Skupina Belectric byla založena v roce 2001 Německu. Dnes po 20 letech zaměstnává téměř 500 specialistů a je globálním lídrem v oblasti projektování fotovoltaických elektráren. Patřila mezi průkopníky ve vývoji návrhů systémů pro velké pozemní i plovoucí fotovoltaické elektrárny.