Česko na prahu nových solárních arbitráží?

V souvislosti se novelou zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE), která stanoví poměrně přísná kritéria na kontrolu vyplácených dotací ve formě IRR ve výši 6,3 % pro fotovoltaické elektrárny (FVE) postavené do roku 2010, se objevují pochybnosti a také hrozby poškozených investorů před možnosti soudních sporů a arbitráží. Stane se Česko opravdu předmětem solárních arbitráží?

Zdroj: EIMA

Zdroj: EIMA

 

Sporné otázky

Majitelé FVE se chtějí soudně bránit proti omezení ziskovosti. Hrozí jim totiž krácení zbývajících plateb o polovinu, pokud vláda Andreje Babiše prosadí v parlamentu schválení sporné NZPOZE.

 

Stát bude následně oprávněn zavést krácení výše proplácení pevné výkupní ceny či zeleného bonusu v období let 2022 až 2030. Když se ukáže, že průměrné IRR je například 8,3 procenta, tak stát sníží výkupní tarif o zhruba 50 procent. Kdyby průměrné IRR vyšlo 9,3 procenta, tak by to znamenalo pokles  vyplácené podpory o 70 procent méně.

 

„Jako problematickou vnímáme skutečnost, že výpočet vnitřního výnosového procenta projektu dle dosavadních vyjádření nepočítá s náklady na financování projektů. Může se tedy stávat, že výrobcům bude nárok na podporu předčasně ukončen za situace, kdy ještě splácejí úvěr na pořízení technologie,“ varuje advokát Filip Nečas.

 

Ministerstvo průmyslu a obchodu se netají záměrem využít kontroly ke snížení plateb za obnovitelné zdroje. „Každý spotřebitel elektrické energie v poplatku za spotřebu hradí jejich provozní podporu, což v letošním roce činí zhruba 47 miliard korun. Vzhledem k tomu, že u fotovoltaických elektráren i dalších zdrojů je zavedena každoroční dvouprocentní indexace, se tyto náklady budou i nadále zvyšovat,“ uvedl mluvčí ministerstva Milan Řepka.

 

Soudní pře a arbitráže

 

Podle oslovených právníků může další krácení podpor vést k nové vlně soudních sporů a arbitráží. Vzhledem k tomu, že v červnu zástupci poškozených solárníků neuspěli při jednání s MPO ohledně smírného řešení, hrozba soudních pří a arbitráží se stává velmi reálnou.

 

„Provozovatelé elektráren však situaci v soudních sporech vzhledem k dosavadní judikatuře Soudního dvora EU nebudou mít jednoduchou. V tomto případě přitom došlo k faktickému přenesení odpovědnosti za nepřiměřeně poskytnutou podporu na provozovatele elektráren v situaci, kdy to byl právě stát, který jim v rozporu s právem Evropské unie umožnil nepřiměřeně vysokou podporu načerpat a který měl pravidla kontroly překompenzací nastavit již od počátku,“ upozornil Jiří Buryan, specialista na energetické právo v kanceláři Havel & Partners.

 

Pokud snížení IRR projde Parlamentem, chtějí vlastníci dotyčných FVE přitvrdit a spustit vlnu žalob na český stát. Ministerstvo financí se sice chlubí tím, že většinu starších sporů se solárníky vyhrálo, ale poslední soudní arbitráž s investiční skupinou Natland je stále otevřená. V letech 2007-2010 Natland byl po ČEZu druhým největším provozovatelem FVE pod značkou Energy 21. Později celé portfolio Natland prodal americkým penzijním fondům, které je později dále prodaly čínským investorům.