Brno se změní v obří virtuální solární elektrárnu díky investici za 1,2 miliardy
Zdroj: Edison Energia
Smělé plány
Již v břenu Hladík prozradil, že brněnská radnice hodlá do nové střešní solární elektrárny investovat 1,2 miliardy korun. První soláry mají vzniknout na městských budovách. Další, včetně soukromých objektů, chce město postupně do systému přidávat.
„V tento moment máme vytipováno asi 120 budov o rozloze 120 tisíc metrů čtverečních. Už loni jsme ve spolupráci s vědeckým institutem Czech Globe a odborníky z brněnského VUT stvořili interaktivní mapu osvitu, dokážeme tak určit, které střechy jsou nejvhodnější,“ řekl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).
Projekt realizace obří solární elektrárny v Brně dostala na starost městem vlastněná společnost SAKO Brno, jíž šéfuje Hladíkův stranický kolega Filip Leder. Městský podnik má celý solární park provozovat a prodávat elektřinu lidem či institucím v jednotlivých budovách, jejichž střechy pokryje fotovoltaika.
„Celkový výkon panelů na brněnských střechách by měl dosáhnout 40 MWh, přičemž očekávanou roční výrobu elektřiny z solárních panelů podporovaných městem odhadujeme kolem 43 GWh, což přinese roční úsporu emisí nejméně v hodnotě nejméně 36 tis. tun CO2,“ říká Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.
Participace občanů
Fotovoltaické panely budou prioritně umístěny na budovách vlastněných městem, budovách svěřených městským částem nebo budovách městských firem. V dalším průběhu budou využity brownfieldy a vhodné soukromé subjekty, například střechy panelových domů. Město chce totiž do systému zapojit i soukromé vlastníky nebo společenství vlastníků.
Jak informuje Hladík, radnice Brno hodlá nastavit výkupní cenu tak, aby měli důvod se do systému časem zapojit i ostatní – Brňané bydlící mimo městské domy či developeři, jimž se vyplatí si na střechy umístit panely a zároveň z nich odebírat elektřinu pro spotřebu domů.
„Náš cíl je vytvořit virtuální elektrárnu, do které může dodávat elektřinu kterýkoliv Brňan,“ sdělil náměstek.
Kromě stovek fotovoltaických zdrojů umístěných na střechách budov bude součástí projektu také výstavba elektrodového kotle v kombinaci s akumulátory tepla umístěného v areálu SAKO Brno na ulici Jedovnická.
Jednotlivé výrobní zdroje budou následně spojeny do agregačního bloku, který bude vstupovat do distribuční soustavy jako jedna velká elektrárna. Většina vyrobené energie bude však spotřebována přímo v místě, přetoky energie budou dodávány do sítě a obchodovány.
“Tímto projektem spojíme výhody fotovoltaiky i našeho zařízení na energetické využití odpadu. I díky tomu se stane město Brno špičkou ve využití obnovitelných zdrojů energie, a to bez zatížení distribuční a přenosové soustavy,“ vyzdvihuje Filip Leder a dodává, že „projekty fotovoltaických elektráren na nevyužitých střechách budov nezabírají cenné plochy zeleně či orné půdy.“
Systém chce Brno vyladit tak, aby množství vyrobené elektřiny odpovídalo spotřebě daného domu. Pokud ale bude v určitém období více svítit, a energie se proto vyrobí nadbytek, městská firma ji „nashromáždí“, aby jen levně neodtékala do sítě. A naopak když slunečního svitu bude méně, nedostatek vykompenzuje výroba elektřiny v turbíně, kterou SAKO provozuje.
Financování projektu se zajišťuje
Největší výzvou celého obřího projektu může být financování. Brno chce z dotací získat polovinu uvažovaných nákladů, což je reálné díky novým dotací z Modernizačního fondu. Dalších 600 milionů zaštítí sama městská firma. Řeší se možnost úvěru.
„Na úvěr nemusíme dosáhnout, proto zvažujeme i variantu, že vydáme dluhopisy. Každý by si tak mohl koupit podíl na své elektrárně,“ upřesnil Leder. Podobný projekt s finanční participací občanů realizuje například Vídeň.
Pro investory se otevírá možnost zhodnotit své úspory. Vzhledem na fakt, že je SAKO stoprocentně vlastněné městem, dá se očekávat, že rozhodně to nebude příliš riziková investice.
Postupná realizace městské „sluneční elektrárny“ v Brmě začne v průběhu tohoto roku. Její dokončení se zřejmě protáhne na několik etap v průběhu následujících let.