Birol (IEA): Do 5 let se fotovoltaika stane nejvýznamnějším zdrojem energie v Evropě

Solární energetika má před sebou obrovskou perspektivu. „Během příštích 5 let se má fotovoltaika stát hlavním evropským zdrojem energie,“ prohlásil to Fatih Birol, výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury (IEA).

Zdroj: Conergy

Zdroj: Conergy

 

Nejvýznamnější zdroj energie bude pocházet ze Slunce

Fatih Birol, výkonný ředitel IEA, tento týden  vystoupil na online summitu organizovaném Evropskou solární asociací (SolarPower Europe). Ve svém projevu Birol překvapil velmi pozitivním výhledem pro rozvoj fotovoltaiky ve světě a Evropě, jenž bude oficiálně zveřejněn v letošní zprávě World Energy Outlook (WEO) příští měsíc.

Podle analýzy publikované v rámci letošní zprávy WEO se má fotovoltaika do roku 2025 stát největším zdrojem energie v Evropě z hlediska výrobní kapacity. To je však podmíněno tím, že evropské vlády budou dodržovat úsilí o přechod na uhlíkovou neutralitu  a další dekarbonizační závazky.

„Naše čísla ukazují, že pokud bude Evropa schopna splnit cíl uhlíkové neutrality, pak se do pěti let stanou solární elektrárny zdrojem číslo jedno v oblasti instalované kapacity v Evropě a předstihnou všechny ostatní zdroje,“ uvedl Birol v prohlášení vydaném dne 29. září 2020.

Překvapivé tvrzení

Prohlášení Birola o „zářné budoucnosti rozvoje fotovoltaiky“ ze strany Birola považují mnozí experti za velmi překvapivé, jelikož v minulosti se prognózy IEA v oblasti rozvoje solární energetiky v mezinárodním měřítku často rozcházely s realitou.

Podle IEA bude rostoucí potenciál obnovitelných zdrojů hrát vedoucí úlohu při hospodářském oživení  evropských ekonomik po pandemii koronaviru v letošním roce

Letos v dubnu agentura IEA uvedla, že obnovitelné zdroje budou představovat jediný typ zdrojů energie, který se vyhne  „historickému šoku“, jenž zažije tradiční energetický sektor. Podle predikce IEA letos sektor OZE zažije opět boom, byť jeho tempo rozvoje pandemie výrazně omezí.

„Čistá energie musí být jádrem globálního hospodářského oživení, neboť nabízí řešení současné hospodářské a klimatické krize. Solární energetika bude mít zásadní význam jako efektivní energetický nástroj, jenž prokázal vysokou míru odolnosti během pandemie. V rámci Evropského zeleného údělu může Evropa vést svět v poskytování solárních a obnovitelných technologií,“ dodal Birol.