Baterky a soláry zachránily Texas od blackoutu po výpadku jaderné elektrárny

Minulý pátek došlo v americkém Texasu ke krátkodobému výpadku dodávek elektřiny z distribuční sítě (tj. blackout) pro 250 000 místních domácností. Po technické havárii na místní jaderné elektrárně provozovatel distribuční sítě ERCOT aktivovat rezervní systém napájení, aby zabránil další eskalaci mimořádné situace. Místo dodávek „z jádra“ texaskou síť napájely fotovoltaické elektrárny v kombinaci s velkokapacitními úložištěmi energie.

Zdroj: Wikipedia

Proč jaderná elektrárna přestala vyrábět?

Problém v texaské jaderné elektrárně minulý pátek způsobil náhlý výpadek dodávek elektřiny (tj. blackout). Na tuto situaci promptně zareagoval operátor místní přenosové sítě ERCOT, když aktivoval záložní zdroje v podobě velkokapacitních bateriových systémů a fotovoltaických elektráren pro stabilizaci sítě.

Mluvčí společnosti Vistra Energy, která v Texasu provozuje jaderné zdroje, potvrdil, že reaktor prvního bloku elektrárny Comanche Peak byl v pátek „bezpečně a automaticky odstaven“ po problému s nejaderným zařízením, který se týkal čerpadla pro napájení vody.

První blok jaderné elektrárny Comanche Peak se postupně vrátil do provozu v neděli. Neplánované odstávky jaderných bloků jsou vzácné, ale načasování této události vyvolalo obavy. Minulý týden, kdy teploty stoupaly k trojciferným hodnotám, obyvatelé státu Texas museli často zapínat klimatizaci a poptávka po elektřině lámala rekordy.

Situaci zachránily baterky a soláry

Operátor přenosové sítě v Texasu ERCOT mimořádnou situaci po odstavení dodávek elektřiny z jaderné elektrárny vyřešil nejprve zapojení vysokokapacitních bateriových úložišť, které v kritické době také pomohly stabilizovat frekvenci sítě.

Dodávky elektřiny přes den pak ERCOT zajistil díky solárním elektrárnám v Texasu, které místním obyvatelům zajistili dostatek elektřiny. Díky slunečnému počasí místní solární elektrárny vyráběly na maximum a pomohly tak stabilizovat provoz místní sítě.