Ambiciózní cíl: Do roku 2025 v Evropě vznikne 35 gigatováren na baterie. Ve hře je i  Česko

Evropská unie chce podpořit rozvoj bateriového sektoru, a to jak legislativně, tak i finančně. Proto spustila projekt Evropské bateriové aliance (EBA) v rámci kterého vznikne v zemích EU do roku 2025 nejméně 35 gigatováren na baterie. Díky české společnosti HE3DA se již v současnosti Česko dostává na „bateriovou mapu“ Evropy.

Zdroj: Wikipedia

Reakce na asijskou závislost

Již v roce 2017 Evropská komise založila Evropskou bateriovou alianci (EBA).  EBA sdružuje přední výrobce bateriových komponentů, výrobce automobilů a také inženýrské firmy. Za svůj cíl si EBA stanovila rozvinout inovativní, konkurenceschopný a udržitelný bateriový hodnotový řetězec v EU, který by mohl konkurovat asijské konkurenci.

Díky mobilizaci lidských a finančních zdrojů se cíl EBA stává realitou. Potvrzuje to studie poradenské společnosti Delta-EE, podle které se nyní připravuje v EU výstavba více než 35 gigatováren na batérie. Nejméně jedna z nich se již rodí v Česku- je jím společnost HE3DA, která spustila výrobu baterií v roce 2021 a letos jí hodlá rozšířit.

Evropa dohání Asii

EBA usiluje o to, aby se Evropa do roku 2030 stala druhým největším výrobcem bateriových článků po vedoucí Číně a dalších asijských zemích (Jižní Korea a Japonsko), které v současnosti z 80% ovládají tento trh. Dnes EU zaujímá třetí místo po druhé Severní Americe.

Podle analytiků by se v roce 2030 po evropských silnicích měly prohánět desítky milionů elektromobilů a globální poptávka po bateriích by se měla zvýšit 14krát, přičemž EU si z ní hodlá ukrojit 17 procent. Baterie do elektromobilů mají po roce 2030 zaujímat většinu evropského trhu s průmyslovými bateriemi.

Úspěšný plán

„V průběhu posledních 18 měsíců jsme byli svědky potvrzení realizace dalších 10 projektů, což znamená, že do roku 2025 by mělo být v EU v provozu 35 gigatováren na baterie,“ říká ve svém komentáři na síti LinkedIn João Coelho, analytik pro akumulaci a flexibilitu v agentuře Delta-EE.

Vedoucím trhem pro realizaci bateriových projektů bude i nadále Německo, které své úsilí výrazně zaměří na zásobování rostoucího počtu elektromobilů. Jen v minulém roce bylo každé čtvrté auto v Německo poháněno elektřinou.

„90 % celkové výrobní kapacity bateriového průmyslu v EU bude vyčleněno na dodávky pro výrobu elektromobilů. Výrobci automobilů budou uzavírat dohody nebo partnerství s gigatovárnami na baterie, aby jim pomohli zajistit dodávky bateriových článků,“ dodává João Coelho.

Do roku 2030 se má v Evropě ročně vyrábět až 1 TWh bateriových článků. „Vzhledem k navyšování plánované výrobní kapacity v nově oznámených továren na baterie v poslední době bude tento cíl pravděpodobně z velké části překročen,“ zdůrazňuje João Coelho.

Dvě české naděje

Cílem EBA je do roku 2025 produkovat v EU dostatek baterií, které by poháněly každoročně alespoň 6 milionů elektromobilů. Proto nyní v EU vzniká řada nových gigatováren na bateriové články do elektromobilů s různým výkonem napříč členskými státy.

Na mapě analytické společnosti Delta – EE (viz obrázek výše) se objevuje první český zástupce, kterým je HE3DA. Její plánovaná výrobní kapacita v továrně Magna Energy Storage (MES) na Havířovsku má dosáhnout až 15 GWh.

Výroby baterií v MES již od roku 2021 probíhá. Jedná se o 2 typy baterií o výkonu 1,0 a 1,3 kW na malé výrobní lince. Firmy plánuje navýšení výroby na nové velké výrobní lince v letošním roce a chystá zcela novou třetí výrobní linku, kde se budou vyrábět zbrusu nové baterie pro elektromobily.

O vysoké kvalitě bateriové technologie HE3DA svědčí i nedávný úspěch v testech nezávislé certifikační autority INTERTEK, která po dlouhých a velmi náročných testech baterie HE3DA schválila pro bezpečné použití v USA. Certifikace kvalita od INTERTEK tak HE3DA  úspěšně otvírá cestu na další expanzi na obří trh v USA da dalších zemích celého světa.

Do „bateriové mapy Evropy“ se může brzy zapsat i další česká firma. S továrnou na výrobu baterií pro elektromobily počítá ve svým plánech polostátní gigant ČEZ. Pro svůj projekt v současnosti hledá partnera v zahraničí.

ČEZ jedná s automobilkou Volkswagen, která hodlá v Evropě postavit v blízké budoucnosti až 6 nových gigatováren na baterie. Dalším možným partnerem ČEZu může být jihokorejský gigant LG Chem, který možnosti investic v Česku prověřuje. Podle sdělení ČEZu by nová gigatovárna mohla být hotová do 5 let a stát by měla v areálu bývalé hnědouhelné elektrárny Prunéřov.