LEX OZE 2: Průlomová novela odstartuje rozvoj komunitní energetiky a zavede součtové měření
Přelomová novela
LEX OZE 2 přináší nezbytný základ digitalizace a modernizace energetiky. Novela obsahuje zakotvení komunitní energetiky a sdílení vyrobené elektřiny.
„To často mediálně skloňované sdílení elektřiny je důležitým prvkem, které se bude dobře hodit hlavně pro menší zdroje – a ne vždy – například fotovoltaiku. Pro větrné a další velké síťové zdroje je dobré potřeba minimálně zvážit jiné způsoby, jakými se mohou místní obyvatelé i obce zapojit do rozvoje obnovitelné energetiky. Je to dodávka cenově stabilní elektřiny, ať už přes sdílení či smlouvu s obchodníkem, možnost vstupu do projektu v roli investora, třeba velmi malého, nebo pravidelný příspěvek do rozpočtu obce,“ komentuje Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.
LEX OZE 2 přináší nezbytný základ digitalizace energetiky a další důležité věci, například součtové měření nebo záruky původu čisté energie včetně jejich aukcí.
„Nyní v zákoně nastavujeme základní principy a budeme sledovat, jak si věci sednou. Média věnují komunitní energetice a sdílení elektřiny tradičně velkou pozornost. My se jako Komora snažíme některá příliš velká očekávání brzdit a upozorňujeme, že novela není jen o komunitách a že transformace energetiky není jen o této novele,“ dodává Chalupa.
Konec fázového měření
Jednou z novinek, které LEX OZE 2 obsahuje, je opětovné zavedení součtového měření, které formou sdílení sám sobě přinese zákazníkům větší výběr střídačů.
„Velkým průlomovým bodem novely je znovuzavedení součtového měření, na které jsme čekali přes deset let. Přinese úsporu a dostupnost ještě většího výběru technologií, zejména střídačů,“ dodává Chalupa.
„Návrat k symetrickému měření vítáme, důležité bude, jak dopadne příprava podzákonné legislativy, která určí jestli bude na započtené množství elektřiny hrazena regulovaná, variabilní složka ceny. Očekávám k tomu další diskusi, která se bude týkat dopadů jak na výrobce, tak na spotřebitele,” říká Chalupa.
Díky obnovení symetrického měření najdou na trhu uplatnění i evropští výrobci střídačů, kteří nebyli schopni reagovat úpravou střídačů pro malý český asymetrický trh.
Na druhu stranu, bude se měnit i způsob vyúčtování, přičemž samotná spotřeba je z logiky věci asymetrická, protože spotřebiče jsou zapojené na různých fázích. Úplný odchod od asymetrických střídačů, které reagují na spotřebu domu technicky správným způsobem, proto zástupci oboru neočekávají. Asymetrické střídače zůstanou důležité u mikrozdrojů bez povoleného přetoku.
„S příchodem symetrie opět očekáváme záplavu čínských technologií bez správné certifikace a nastavení sítě, takže podporujme snahy distributorů o přípravu listu doporučených technologií, aby se předešlo jak technickým problémům při připojení, tak rozhořčení koncových uživatelů nad nefunkčností či nízkou kvalitou a životností produktů,” uzavírá Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky.
Základy moderní energetiky
Domácnosti, obce, firmy nebo školy budou moci vyrábět vlastní elektřinu, především z obnovitelných zdrojů, a následně si ji sdílet. A to díky novele energetického zákona z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu, která umožní zakládat energetická společenství a sdílení vyrobené elektřiny.
„Komunitní energetika tvoří základy moderní energetiky. Proto jsem rád, že poslanci novelu schválili i ve třetím čtení a věřím, že projde úspěšně i dalším legislativním procesem,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Jde o revoluční novelu, která usnadní realizaci komunitních energetických projektů, pomůže snížit domácnostem a firmám náklady na energie a zvýší naši energetickou bezpečnost.“
Novelu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Účinnost novely se předpokládá od druhé poloviny roku 2024.