Aktuálně: Revoluční novela LEX OZE 2 míří do vlády. Jaké změny přinese?

Ve středu 21. června se uskuteční pravidelné jednání vlády ČR. Na programu jednání má být také schválení klíčové novely LEX OZE 2, která má umožnit rozvoj komunitní energetiky v Česku od roku 2023. Včera o tom na svém tiskovém briefingu informovala Komora OZE.

 

Zdroj: Energetické družstvo vlastníků FVE

Silná kritika 

Kolem LEX OZE 2 v poslední době panuje řada rozporuplných názorů. Původně měla novela být schválena v parlamentu již v lednu letošního roku, ale její projednávání se nečekaně protáhlo.

„Komunitní energetika přinese revoluční změnu celého systému české energetiky. Aby tato změna byla skutečně pozitivní, je nutné ji udělat opravdu pořádně,“ takto rázně reagoval ministr průmyslu (MPO)  Jozef Síkela na Twitteru kvůli rostoucí kritice na novelu energetického zákona, která má určit legislativní rámec pro rozvoj komunitní energetiky v Česku.

Nekonečné čekání na novelu LEX OZE 2 kritizují Strana zelených. „Novelu energetického zákona, která má umožnit rozvoj komunitní energetiky, chce vedení MPO od začátku omezit tak, že to nemá v Evropě obdoby. Zřejmě pod vlivem lobby velkých distribučních firem a ohrožení jejich byznysu se původně rozumný návrh stále osekává,“ uvedl spolupředseda zelených Michal Berg ve svém prohlášení na počátku května.

Stopka lobbistům

Nebývale ostrá reakce ministra Síkela pramení z kritiky zastánců a také lobbistů, kteří kritizují proces schvalování LEX OZE 2, nebo-li novely energetického zákona, jenž v Česku zavádí komunitní energetické projekty. Příprava LEX OZE 2 se komplikuje, a proto reálně hrozí, že nebude platit od ledna 2024, což bylo ze strany MPO loni přislíbeno.

„Proto nenecháme žádné lobbisty ovlivnit proces zavádění novely tak, aby se na něm obohatili. A podle toho k ní přistupujeme,“ zdůraznil Síkela.

„Platí to jak pro fosilní lobbisty, kteří ji brzdí, tak pro ty zelené, kteří chtějí, aby systém komunitní energetiky neměl žádná pravidla. Vše je nutné nastavit tak, aby tento systém byl funkční a přinesl všechna pozitiva v čele s co nejoptimálnějším využíváním energií,“ pokračoval v kritice na svém twitterovém účtu Síkela.

Podle Síkely nesmí být nová legislativa zneužitelná ze strany tzv. energošmejdů. „Jinak by to ohrozilo důvěru v komunitní energetiku a zpomalilo rozvoj obnovitelných zdrojů, jako k tomu došlo v minulosti. To si nemůžeme po zaspání minulých vlád v žádném případě dovolit. Proto tento systém musí mít pravidla,“ zdůraznil Síkela.

Co posvětí vláda?

V rámci novely LEX OZE 2 navrhuje Komora OZE co nejjednodušší sdílení elektřiny například v rámci rodiny a prevenci tvorby paralelních energetických systémů a zneužití komunitní energetiky.

„Sdílení energie umožní zachování základních prvků jako požadavek na právní formu spolku družstva či korporace, která bude registrována u ERÚ. Od novely očekáváme vznik 2 typu subjektů, a to Energetického společnosti (ES) a společenství pro OZE„, řekl Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE.

Podle doporučení Komory OZE má být sdílení elektřiny z OZE možné jak z výrobny provozované ES, tak členem společenství. „Výrobna elektřiny z OZE bude sdílet své přebytky obnovitelné elektřiny. Sdílet bude možné s až desíti dalšími spotřebiteli sídlícími na území ČR. Nutnou podmínkou pro sdílení je instalace průběhového měření, která umožní vyhodnocení sdílení v 15-minutovém intervalu,“ upřesnil Chalupa.

Definitivní znění novely LEZ OZE 2 má projednat vláda na svém zasedání 21. června. Doufejme, že novela pak zamíří brzy do parlamentu k projednání.