Aktuálně: Navzdory pandemii v Číně letos roste výroba solárních panelů i nové instalace

Zájem o solární energetiku stoupá i v době koronavirové pandemie. Potvrzuje to vývoj trhu v Číně, kde se za první pololetí letošního roku vyrobilo přes 59 GW fotovoltaických panelů. To je více než 15 % růst oproti stejnému období minulého roku.  Informoval o tom včera Wang Bohua, viceprezident Čínské fotovoltaické asociace (CPIA).

Zdroj: JA Solar

Zdroj: JA Solar

Růst nových instalací

Podle CPIA se letos v Číně vyrobilo nejen více panelů, ale také došlo k mírnému růstu trhu nových instalací o 0,9 % oproti stejnému období minulého roku. V první pololetí se v Číně nově instalovalo 11,5 GW nových fotovoltaických elektráren.

Ještě na počátku března řada předních analytiků (Bloomberg, IHS Markit) předvídala až 20% pokles globálního fotovoltaického trhu. Nicméně, vývoj na největších fotovoltaickém trhu světa v Číně tyto predikce momentálně nepotvrzuje.

Současná pandemie onemocnění COVID-19 zasáhla řadu průmyslových odvětví na celém světě, čínský solární průmysl však zůstává v dobré kondici. Za první pololetí letošního roku tak Čína hlásí navýšení výroby solárních panelů propad nepřišel ani v případě nově instalovaného výkonu v solárních elektrárnách.

„Náklady na výrobu solárních panelů klesají rychleji, než se očekávalo,“ uvedl podle agentury Reuters Wang Bohua z CPIA. To je hlavní důvod, proč v Číně kde letos došlo k snížení podpory stále stoupá zájem o nové fotovoltaické elektrárny.

Podle Bohuy by se hodnota nově  instalovaných solárů za celý rok 2020 mohla pohybovat v rozmezí 35 až 45 GW. Jak tento týden informovali analytici CPIA jsou nyní v Číně  schváleny fotovoltaické projekty o celkovém výkonu 36 GW, které by měly do sítě dodávat elektřinu za stejnou cenu jako uhelné elektrárny.

Další růst trhu

Podle nedávno publikované studie Evropské solární asociace (SPE) se však globální fotovoltaický trh letos mírně poklesne oproti roku 2019. Další vývoj v letech 2021-2024 však bude dále spojen s velmi dynamickým růstem zejména v Evropě a Asii.

Podle analytiků SPE se již nyní staví velké pozemní fotovoltaické elektrárny levněji než uhelné, paroplynové či jaderné zdroje. Celkové ceny na výrobu solární energie klesají od roku 2013. Jen v roce 2019 ceny solární energie z velkých FVE poklesly o 27,1 % a v roce 2021 se očekává další pokles o 7,8 %.

Klesající náklady na výrobu solární energie se pozitivně odrážejí v PPA smlouvách o dodávkách solární energie pro konečné zákazníky zcela bez podpory. V zemích s velkým slunečním osvitem jako je Portugalsko či Spojené Arabské Emiráty poklesly ceny solární energie v dlouhodobých PPA kontraktech na cenovou hladinu mezi 1,65 až 1,70 USD/kWh.