Aktuálně: Blíží se konec éry tradičních solárních panelů?

Do 2 let uvedeme na trh novou generaci fotovoltaických panelů, která změní svět,“ toto oznámil na počátku dubna Peter Faricy, CEO americké společnosti SunPower během konferenčního hovoru pro investory. Nová generace panelů bude kombinovat 2 technologie solárních článků, jejichž vývoj v současnosti dokončují 2 solární giganti First Solar a SunPower.

Zdroj: SunPower

Nové tandemové články

Vývoj nové technologie potvrdilo vedení společnosti SunPower, která v těsné spolupráci s další americkou společností First Solar pracuje na vývoji nového typu solárních modulů pro rezidenční instalace. Nová technologie bude používat tandemovou strukturu solárních článků, které kombinují tenké vrstvy (CdTe) s tradičním krystalickým křemíkem (c-Si).

Konstrukce tradičních křemíkových a tenkovrstvých modulů se odlišuje zejména z pohledu využití spektra absorbovaného solárního záření. Díky nové tandemové struktuře se zvýší využití vlnového spektra pro výrobu solární energie.

Vrchní vrstva článku tvořená tenkostěnnou vrstvou (CdTe) umožní absorbování elektronů s vysokým nábojem. Spodní vrstva z krystalického křemíku bude lépe absorbovat elektrony s nízkou energii. Přední strana panelů nové generace bude zcela hladká bez sběrnice (bus-bars). Zadní strana panelů bude mít několik sběrnic, které známe z tradičních PERC panelů.

„Věříme, že jsme vyvinuli technologický nejvyspělejší panel v historii pro rezidenční aplikace. Díky spolupráci se společností First Solar jsme dokázali vytvořit panel, který změní svět,“ zdůraznil při představení nové technologie Peter Faricy, CEO americké společnosti SunPower.

Maximální výkon a dlouhá životnost

Nový panel na první pohled vypadá jako zcela černá TV obrazovka. „Je úžasný nejen z pohledu estetiky,“  dodal Faricy. „Poprvé v historii fotovoltaiky se nám podařilo propojit 2 zcela odlišné FV technologie“.

První výhodou nové technologie je maximální účinnost. Toto umožní schopnost absorbovat více energie z většího spektra solárního záření, než je tomu v případě současných solárních článků.

Nová technologie má být průlomovou nejen z pohledu účinnosti, ale také z pohledu velké životnosti a celkové užitečnosti pro konečné zákazníky. „Jedná se o obrovskou inovaci pro zákazníka a „game-changer“ pro naši společnost v oblasti fotovoltaických panelů,“ prohlásil Coleman.

Podle vyjádření Nata Colemana, CEO americké společnosti SunPower, bude nový tandemový solární modul na trhu k dispozici během 18 až 24 měsíců.

Změna strategie

Na podzim roku 2021 SunPower provedl celkovou restrukturalizaci svého byznysu. Výrobu solárních panelů pod svoji značkou přenechal společnosti Maxeon Solar a prodal také svoji divizi komerčních a průmyslových řešení společnosti Total Energies.

Od roku 2022 se hodlá SunPower koncentrovat výhradně na rezidenční fotovoltaický trh v USA, kde se hodlá stát vedoucí společnosti. „Nová strategie umožní společnosti SunPower zaměřit se na vytváření špičkových rezidenčních řešení a rozvoj digitálních inovací,“ uvedl Peter Faricy, CEO společnosti SunPower.
 
Od roku 2022 se hodlá SunPower koncentrovat výhradně na rezidenční fotovoltaický trh v USA, kde se hodlá stát vedoucí společnosti. „Nová strategie umožní společnosti SunPower zaměřit se na vytváření špičkových rezidenčních řešení a rozvoj digitálních inovací,“ řekl Nate Coleman, produktový ředitel společnosti SunPower.

„Hodláme zpřístupnit solární energii 100 milionům amerických  domácností. Uvedení nových panelů na trhu s produktovou a výkonovou garancí až 40 let na jaře 2022 nám umožní získat pozici lídra trhu během krátké doby,“ uzavřel Coleman.