750 MW: Polské slunce poslalo v aukci větrníky „zcela k ledu“

V rámci 4. poslední aukce na výstavbu nových větrných a fotovoltaických elektráren o výkonu do 1 MW v Polsku byla na konci roku 2019 schváleno přes 750 úspěšných nabídek. Solární energetika u našich severních sousedů zcela „převálcovala“ větrnou energetiku, jelikož v aukci nebyla podána ani jedna nabídka na výstavbu nových větrných elektráren. Díky nové aukci tak v Polsku do 2 let vznikne 750 MW nových fotovoltaických elektráren.

Zdroj: PVGIS

Zdroj: PVGIS

Innogy a PWCO jako vítězové aukce

Polský energetický regulační úřad (ERO) na konci prosince 2019 oznámil výsledky 4. společné aukce na výstavbu nových větrných elektráren (VTE) a fotovoltaických elektráren (FVE) o výkonu do 1 MW. Více než 400 investorů podalo přes 1100 nabídek, přičemž v aukci uspěly pouze nabídky na realizaci nových FVE. Investoři do nových VTE se aukce vůbec nezúčastnili.

 

Podobný vývoj zaznamenala i poslední společná aukce na výstavbu nových VTE a FVE v Německu na počátku prosince 2019, kterou zcela ovládli solární investoři. Na rozdíl od Německa však v polské aukci uspěla společnost Innogy, která získala v aukci celkem 42 nových projektů na výstavbu nových FVE o výkonu 1 MWp.

 

Innogy se tak pomalu začíná etablovat jako jeden z nových lídrů polského fotovoltaického trhu, který na poli velkých pozemních FVE začne již letos s výstavbou prvních nových instalací.

 

Vůbec nejúspěšnější společností v aukci se však stal polský fotovoltaický developer PWCO, který získal celkem 110 úspěšných projektů o tržním podílu ve výši 14,5% z celkového objemu v rámci poslední aukce.

Pokles cen

Podle sdělení polského regulátora ERO došlo oproti roku 2018 v poslední aukci k poklesu cen. V poslední 4. společné aukci na prodej energie dosáhla nejnižší cena 269,00 PLN/MWh (tj. cca 1595 Kč/MWh) a maximální cena dosáhla 327,00 PLN/MWh (tj. cca 1950 Kč/MWh).

 

V roce 2018 v předchozí společné aukci na výstavbu nových VTE a FVE se ceny pohybovaly v rozmezí od 288,99 PLN/MWh (tj. cca 1723 Kč/MWh) do 364,99 PLN/MWh (tj. cca 2175 Kč/MWh). Úspěšní investoři mají v rámci aukce garantovanou cenu na dobu 15 letech s tím, že své projekty musí realizovat do 2 let. V opačném případě jim hrozí ztráta bankovní záruky, kterou musí předem složit, aby se aukce mohli zúčastnit.

 

„Díky nové aukci vznikne v Polsku 750 MW nových FVE do 2 let,“ komentovala výsledky aukce Dorota Gręda, mluvčí IEO (obdoba české Komory OZE). „Prakticky celý objem prostředků určený na poslední aukci byl alokován, což znamená, že regulátor nemusel přistoupit ke krácení výsledků aukce v případě nezájmu investorů“.