50 let: Nový typ baterie bude mít rekordní životnost

Čínská společnost Betavolt na počátku ledna představila novou baterii, která využívá radioaktivní izotop nikl-63 v kombinaci s diamantovým polovodičem 4. generace. Společnost tvrdí, že nový typ baterie by měla mít schopnost  vyrábět elektřinu po dobu 50 let bez nutnosti nabíjení nebo údržby.

Zdroj: Betavolt

 

Jak baterie funguje?

Nová baterie společnosti Betavolt, která nese označení BV100, obsahuje monokrystalové polovodičové diamantové vrstvy o tloušťce 10 mikronů. Mezi nimi je umístěna 2mikronová vrstva izotopu nikl-63. Díky své struktuře může baterie generovat elektrický proud. Baterie má modulární design, který může zahrnovat klidně stovky takových modulů.

Baterie funguje tak, že přeměňuje energii uvolňovanou rozpadajícími se izotopy na elektřinu, a to procesem, který byl poprvé prozkoumán ve 20. století. Kompaktní baterie využívá radioaktivní izotop niklu, konkrétně nikl-63, a to k výrobě 100 mikrowattů a napětí 3 voltů prostřednictvím procesu radioaktivního rozpadu.

Testovací fáze

V současnosti nový typ baterie nové generace již vstoupil do fáze pilotního testování. Následovat by poté měla sériová výroba pro komerční aplikace, jako jsou telefony a drony.

„Atomové baterie Betavolt mohou uspokojit potřeby dlouhodobého napájení v mnoha oblastech, jako je letectví, zařízení umělé inteligence, lékařské vybavení, mikroprocesory, pokročilé senzory, malé drony a mikroroboty,“ uvedla firma v tiskové zprávě.

Bezpečná i šetrná

Společnost zdůrazňuje, že její bateriový článek mohl být v samém důsledku bezpečnější než aktuálně používané lithiové baterie. Kompletní baterie je uložená v odolném obalu, který chrání okolí před radiací a vnitřek baterie před poškozením. V tomto případě má baterii BV100 rozměry 15 krát 15 krát 5 milimetrů a generuje 100 mikrowattů při napětí 3 V.

„Naše baterie BV100 se nevznítí ani nevybuchne v reakci na proražení nebo dokonce výstřel, na rozdíl od některých současných baterií, které mohou být nebezpečné, pokud jsou poškozeny nebo vystaveny vysokým teplotám,“ uvedli zástupci Betavolt Technology.

Atomové baterie jsou šetrné k životnímu prostředí. „Po uplynutí doby rozpadu se izotopy změní na stabilní izotop mědi, který není radioaktivní a nepředstavuje pro životní prostředí žádnou hrozbu ani znečištění,“ prohlásili zástupci společnosti.