320MW: V Británii se staví největší bateriové úložiště v Evropě

Britská společnost SSE Renewables připravuje na severu Anglie v hrabství Yorkshire obří bateriové úložiště (BESS) o instalovaném výkonu 320 MW a kapacitě 640 MWh. Bude se jednat o jeden z největších bateriových systémů nejen ve Spojeném království, ale také vůbec v Evropě.

Zdroj: LEAG

Zahájení výstavby

Společnost SSE Rebewables oznámila, že výstavba bude zahájena v následujících měsících. Jedná se o třetí projekt SSE Renewables v oblasti bateriové akumulace ve Spojeném království, avšak předchozí dva projekty jsou významně menší (50 MW u města Salisbury a 150 MW u obce Ferrybridge).

„Bateriová akumulace hraje klíčovou roli v dekarbonizaci Spojeného království a Irska. Baterie jako ty, které budou součástí 320MW projektu v Monk Frystonu, budou moci ukládat elektřinu, která bude následně dodávána do britské elektrizační soustavy v době špičkové poptávky po elektřině,“ uvedla společnost SSE Renewables.

Boom OZE

Nové BESS se nachází v těsné blízkosti systémové rozvodny operátora britské přenosové soustavy National Grid u obce Monk Fryston. Díky přímému napojení do elektrizační soustavy ve stávající rozvodně bude podle developera projektu minimalizován dopad na okolní prostředí.

V současnosti společnost SSE Renewables provozuje zdroj na bázi OZE o celkovém instalovaném výkonu 4 GW. Polovinu z uvedené hodnoty tvoří pevninské větrné elektrárny, 1,5 GW tvoří vodní elektrárny a 0,5 GW má společnost instalováno ve formě mořských větrných elektráren.

V následujících letech plánuje společnost rozšířit výkon provozovaných obnovitelných zdrojů na 9 GW do roku 2027 a následně 16 GW do roku 2032.