36 haléřůp/kWh: Brutálně levná solární energie se stává realitou

Katarská energetická společnost Qatar General Electricity and Water Corp (Kahramaa) minulý týden oznámila výsledky tendru na dodávku solární energie z obří solární elektrárny o výkonu 800 MW. Vítězná nabídka konsorcia firem, které tvoří francouzská společnosti Total a japonský koncern Marubeni, dosáhla na úroveň 0,0145 €/kWh, což je nový světový rekord.

Zdroj: Abengoa Solar

Zdroj: Abengoa Solar

Konec pochybnostem?

Mnozí přední experti vyslovili „pochybnosti“ nad výsledkem aukce na výstavbu obřích solárních elektráren v Portugalsku. Rekordní cena ve výši 0,01476 €/MWh vysoutěžená v Portugalsku v červenci 2018 tehdy představovala absolutní světový rekord v historii solární energetiky. Nad její úrovni zazněly mnohé pochybnosti z řad předních světových expertů.

 

Když letos v lednu katarská energetická společnost Qatar General Electricity and Water Corp (Kahramaa) oznámila výsledky tendru na výstavbu obří solární elektrárny o výkonu 800 MW, padl nový světový rekord ve úroveň 0,0145 €/kWh (tj cca 36 haléřů/kWh). Tento výsledek přinesla nabídka 2 velkých a zkušených společností v energetice – francouzské společnosti Total a japonského koncernu Marubeni.

 

„Na počátku ledna 2020 jsme podepsali PPA smlouvu na dodávku solární energie po dobu 25 let z nově vybudované elektrárny o výkonu 800 MW. Celkové LCOE – tj. náklady na výrobu solární energie dosáhnou 0,0145 €/kWh, což je nový světový rekord pro solární projekty tohoto typu,“ oznámila v tiskové zprávě energetická společnost Kahramaa z Kataru.

 

Nová obří solární elektrárny v Kataru bude postavena s využitím nejmodernější generace 2 milionů bifaciálních modulů umístěných na trackerech (tj. naklápěcích konstrukcích). Celkové náklady na výstavbu obří 800 MW solární elektrárny mají dosáhnout 500 milionů USD-

Nová éra solární energetiky?

 

Průměrná dosažená cena solární energie v Portugalsku či Kataru v segmentu velkých fotovoltaických elektráren ve výši 14-15 €/MWh je hluboko pod cenami silové elektřiny obchodované na hlavních energetických burzách v Evropě (cca 50- 60 €/MWh).
 

Poslední vývoj fotovoltaiky ve světě tak dokazuje, že solární energetika dospěla do fáze, kdy už žádnou další formu podpory (včetně aukcí) v segmentu velkých solárních farem  nebude potřebovat. Tento trend se začíná již projevovat například v Německu či Polsku, kde se budují středně velké FVE o výkonu několika megawattů zcela bez dotací.

 

Toto je obrovský úspěch fotovoltaiky, která za posledních 10 let urazila obrovský kus cesty v oblasti účinnosti solárních panelů a střídačů. Díky dramatickému poklesu cen těchto technologií tak začíná nová éra velkých fotovoltaických elektráren ZCELA BEZ DOTACÍ.