117 000 nových solárů: Díky úspěchu Nové zelené úsporám se Česko veze na vlně solárního boomu

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP) v pátek ukončil příjem žádostí ve stávající etapě veleúspěšného programu Nová zelená úsporám, který po letní pauze bude dále pokračovat. „Od října 2021 do současnosti jsme přijali více než 117 tisíc žádostí o podporu realizace domácí fotovoltaické elektrárny,“ informoval ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Zdroj: E.ON

Restart NZÚ v nové fazóně

Program Nová zelená úsporám (NZÚ) má letní přestávku. Ale od září se znovu rozběhne s tím, že bude jednodušší, výhodnější a s větším objemem peněz

Příjem žádostí podle nových podmínek programu NZÚ pro fotovoltaické elektrárny (FVE) zůstane zachován ve stávající podobě.  Podpora úsporných opatření bude výhodnější a s ještě jednodušší administrací žádostí. Na dotaci dosáhne ještě více domácností, a to díky 55 miliardám z Modernizačního fondu, které zdrojově program pokryjí.

„Dotační prázdniny se týkají pouze příjmu žádostí v Nové zelené úsporám, nedotknou se nijak NZÚ Light či kotlíkových dotací a ani zpracování, schvalování a proplácení již podaných žádostí v NZÚ,“ ubezpečuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR .

Podle Valdmana zájemci o dotace mohou využít letní měsíce k přípravě svých projektů podle nových podmínek, které jsou již nyní zveřejněné na webu programu.

Nové soláry za 23 miliard

„Máme za sebou historicky nejúspěšnější období Nové zelené úsporám. Od října 2021 si o některou z dotací řeklo 168 tisíc žadatelů, kteří si v souhrnu požádali o dotaci 37 miliard korun,“ informoval v pátek ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Podle Hladíka resort obdržel více než 117 tisíc žádostí o podporu realizace domácí fotovoltaické elektrárny a téměř 30 tisíc žádostí o instalaci tepelného čerpadla. Díky NZÚ se v Česku letos postaví největší množství nových FVE za poslední dekádu. Jejich hodnota za dobu trvání druhé etapy NZÚ přesáhne 23 miliard korun.

Zejména minulý rok, poznamenaný válkou na Ukrajině a energetickou krizí přinesl výrazný postupný růst zájmu o opatření, snižující účty za energie.

„Co do počtu přijatých žádostí byl bezpochyby rekordní letošní rok, kdy jsme za pouhých šest měsíců přijali prakticky polovinu z celkového počtu žádostí,“ doplnil ministrr Hladík.

Jednodušší vyřizování žádostí

Ve většině oblastí podpory zůstávají podmínky poskytování dotací od září stejné, nebo jsou ještě výhodnější. Nabídka podporovaných oblastí se rozšíří o výměnu starých plynových kotlů za tepelné čerpadlo, významně se navýší podpora zateplení i dalších úsporných opatření.

Zjednoduší se také požadavky na proces vyřízení žádosti a to tím, že odpadne povinnost předkládat faktury a ve většině případů i projektovou dokumentaci. Žadatelé nemusí mít obavy, pokud nestihli svou žádost podat. Léto mohou využít na přípravu nebo realizaci svého projektu a o dotaci požádat zpětně v září. Podpořena budou úsporná opatření realizovaná po 1. lednu 2021.

Přechod Nové zelené úsporám pod program HOUSEnerg Modernizačního fondu zajistí dlouhodobé financování energetických úspor v rezidenčním bydlení.

„Díky prostředkům z Modernizačního fondu budeme moci v nové etapě programu podpořit více domácností. Více se budeme zaměřovat na oblast renovací rodinných i bytových domů. Podmínky jsme nastavili tak, aby realizace úsporných opatření byly dostupné i pro ty, kteří na ně dosud nedosáhli. Finanční zdroje pocházejí z výnosu emisních povolenek, takže nezatěžují státní rozpočet,“ uzavřel Hladík.