1 milion solárů o výkonu přes 14 GW přibylo v roce 2023 v Německu

Více než jeden milion nových fotovoltaických systémů bylo v roce 2023 instalováno v Německu. Jedná se nový rekord v historii země. V roce 2024 německá solární asociace BSW – Solar počítá s dalším růstem trhu.

Zdroj: S-Power

Soláry o výkonu 14 GW

Nové fotovoltaické elektrárny v Německu měly kapacitu přibližně 14 gigawattů (GW), což představuje nárůst o 85 % ve srovnání s rokem 2022, kdy bylo instalováno cca 7,5 GW.

Podle údajů BSW- Solar připadá polovina nově instalovaného výkonu solárních elektráren v Německu v roce 2023 na segment domácností (přibližně 7 GW), což je o 135 % více než v roce 2022. Celkový počet fotovoltaických elektráren v zemi je nyní cca 3,7 milionu.

Solární elektrárny v Německu loni vyrobily celkem 62 miliard kilowatthodin elektřiny, což pokrylo přibližně 12 procent spotřeby elektřiny v Německu v roce 2023. V roce 2023 obnovitelné zdroje energie poprvé pokryly více než polovinu německé poptávky po elektřině.

Další boom

V roce 2023 se v Německu nově instalovalo více než jeden milion nových fotovoltaických systémů o výkonu přes 14 GW. Celková instalovaná kapacity fotovoltaiky v Německu přesáhla 81 GW.

Německá asociace BSW – Solar letos očekává, že poptávka po fotovoltaice zůstane  nadále silná díky atraktivním dotacím a zjednodušení povolovacích řízení. Podle průzkumu BSW- Solar  plánuje v letošním roce instalaci střešního solárního systému více než 1,5 milionu majitelů soukromých nemovitostí v Německu.

„Šedesát devět procent majitelů rezidenčních nemovitostí s vhodnou střešní plochou si dokáže představit instalaci fotovoltaického systému na své střeše. Šestnáct procent z nich to již plánuje v příštích 12 měsících,“ uvedla asociace BSW- Solar.