Zájem o fotovoltaiku láme v Česku rekordy

Zájem domácností o dotace na obnovitelné zdroje energie (OZE) v prvním pololetí letošního roku dále rostl, ukazují čerstvá data z programu Nová zelená úsporám. Počet žádostí o dotaci na tepelná čerpadla narostl meziročně o 10 %, na fototermické systémy o 70 % a o fotovoltaiku dokonce na víc než dvojnásobek (+ 109 %).

Zdroj: E.ON

Zbytečné komplikace

Budoucí zájem o tepelná čerpadla však mohou zkomplikovat nová pravidla Nové zelené úsporám a odklady v kotlíkových dotacích. Zájem o fotovoltaiku ze strany bytových domů zase sráží nejednotnost přístupu stavebních úřadů, kde je potřebné metodické vedení Ministerstva pro místní rozvoj, varují zástupci obnovitelných zdrojů.

Během prvního pololetí obdržel Státní fond životního prostředí celkem přes 76 tisíc žádostí o dotaci, velkou většinu na fotovoltaiku. Ta dokáže domácnostem nahradit polovinu či víc elektřiny dodávané ze sítě. Fototermické systémy (někdy označované jako solární kolektory) a tepelná čerpadla pomohou snížit účty za teplo a teplou vodu o desítky procent. Vedle Nové zelené úsporám jsou pro domácnosti, takzvané nízkopříjmové, dostupné dotace v Kotlíkových dotacích, které vypisují krajské úřady.

Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl: „Aby si zákazníci dokázali správně vybrat dodavatele a technologii, připravili jsme spolu s našimi členy spotřebitelská desatera. Jsou dostupná na webu Ministerstva průmyslu a obchodu EnergieZaMene.cz. Přespříští týden zveřejníme další nová desatera – tentokrát pro fototermiku a kachlová kamna.”

Budoucí nejistota kolem tepelných čerpadel

Budoucí zájem o tepelná čerpadla může zkomplikovat požadavek energetické třídy domu A až D, který bude nově požadován u výměny za plynový kotel nebo elektrokotel, upozornili zástupci obnovitelných zdrojů. Ti rovněž varují před vyloučením tepelných čerpadel vyžadujících realizaci vrtu z podpory.

„Při novém nastavení Nové zelené úsporám se obáváme, že spousta domácností zůstane u neefektivních a na provoz drahých elektrokotlů nebo u plynových kotlů závislých na cenově volatilním a fosilním zdroji, neboť velké množství domů na úroveň třídu D nedosáhne,” řekl Radek Červín, předseda Asociace pro využití tepelných čerpadel.

Rostoucí zájem o fotovoltaiku na bytových domech

„Podle informací od našich členů, velkoobchodních a montážních firem, je materiálu i proškolených montérů dostatek. Za poslední rok jsme proškolili stovky nových montérů a projektantů ,” řekl Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky

Zájem o fotovoltaiku ze strany bytových domů, povzbuzených lednovou úpravou legislativy, která zjednodušila papírování a umožnila sdílení v bytových domech, však brzdí nejednotnost přístupu stavebních úřadů, kde je potřebné metodické vedení Ministerstva pro místní rozvoj.

„Úředníci na stavebních úřadech nevědí, jak se k novým pravidlům postavit,” dodal Hradecký. Zájem bytových domů o fovotoltaiku byl před změnou zákonů velmi nízký, od ledna však významně roste.

Pokračující boom obnovitelných zdrojů v Česku, zejména pak solární energetiky potvrzují i statistiky instalací za první pololetí. V České republice bylo v tomto období zprovozněno  více než 45 000 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 487 megawattů (MW). Počet instalovaných zařízení je téměř o čtvrtinu vyšší než za celý loňský rok.